Sorumlu hemşirelerde algılanan otantik liderlik ve örgütsel bağlılık ilişkisi
The relationship of authentic leadership and organizational commitment in responsible nurses
  1. Tez No: 743326
  2. Yazar: MERVE YILDIRIM DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAKET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu araştırmada sorumlu hemşirelerde algılanan otantik liderlik ile örgütsel bağlılığın ilişkinin belirlenmesi ve hemşirelerin otantik liderlik algısının örgütsel bağlılığa etkisinin araştırılması planlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırmanın örneklemini Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde görev yapan klinik hemşiresi oluşturmuştur. Araştırmada örneklem hesaplanmamış, tüm evrene ulaşılmaya çalışılmıştır. Veri toplama araçlarının 225 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, otantik liderlik ve örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 25.00 programı ile analiz edilmiştir. Ölçeklerin değerlendirilmesinde faktör analizi ve karşılaştırmalarda korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Hemşirelerin sorumlu hemşirelerde algıladıkları Otantik Liderlik düzeylerinin 3,92±0,66 seviyesinde olduğu, örgütsel bağlılık düzeylerinin ise 2,97±0,37 oldukları belirlenmiştir. Hemşirelerin otantik liderlik algı düzeyleri ile örgütsel bağlılık ölçeği alt boyutlarıyla pozitif yönlü, anlamlı ve zayıf düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. İlişkilerin çoklu düzeyde incelenmesinde öz farkındalık düzeyleri haricinde diğer alt boyutların örgütsel bağlılık düzeyleri ile doğrusal olarak ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmadan elde edilen bulgular sonucunda, hemşirelerin sorumlu hemşirelerinde otantik liderlik düzeyleri ile örgütsel bağlılık seviyelerinin anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Algılanan otantik liderlik düzeyinin artmasının hemşirelerin normatif, duygusal ve devam bağlılık düzeylerini anlamlı şekilde yükselteceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it Way planned to determine the relationship between perceived authentic leadership and organizational commitment in responsible nurses and to investigate the effect of nurses' authentic leadership perception on organizational commitment levels. Materials and methods: In the investigations, sample not calculated, and than was tried to be reached 225 of the data collection tools were evaluated. In the research, the data of the participants were collected with the simple random sampling method for the survey study. Personal information form, authentic leadership and organizational commitment scale were used as data collection tools in the research. The collected data were analyzed with the SPSS 25.00 program. Factor analysis was used in the evaluation of the scales, and correlation and multiple linear regression analysis were used in comparisons. Results: It was determined that the level of Authentic Leadership perceived by nurses in responsible nurses was 3.92±0.66, and their organizational commitment level was 2.97±0.37. It was determined that the authentic leadership perception levels of nurses and the organizational commitment scale were positively, significantly and weakly correlated. In the examination of the relationships at multiple levels, it was determined that other sub-dimensions were linearly related to the levels of organizational commitment, except for the levels of self-awareness. Conclusion: As a result of the findings obtained from the study, it was seen that there is a significant relationship between the levels of authentic leadership and organizational commitment levels of nurses in charge of nurses. It was determined that an increase in the perceived authentic leadership level would significantly increase the normative, emotional and continuance commitment levels of nurses.