Numerical investigation on the influence of varying point angle and helix angle of AISI 430
AISI 430'un değişen nokta açısı ve helis açısının etkisi üzerine sayısal araştırma
- Tez No: 743338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu makale, tipik olarak endüstride kullanılan ferritik krom çelikten AISI430 paslanmaz çeliklerin dağlanması için üç boyutlu sonlu elemanlar yönteminin bir simülasyonunu önermektedir. Geometrik AISI 430 ferritik çelik matkap uçlarının nokta perspektifi (PA), helis tutumu (HA), hızı düşürme ve ilerleme ücretini içeren elemanları, değerlendirmek için Sonlu detay versiyon simülasyonları kullanılarak analiz edilir. itme dönemi ve sıcaklık ve bunların matkap ucunun etkinliğine etkisi. Sondaj sistemi işlemede sıcaklık dağılımı, çoğu sıcaklık ve itme kuvveti, benzersiz faktör açıları (100o, 120o, 140o ve 160o ile birlikte) ve ayırt edici helis açıları (20o, 30o ve 60o dahil) üzerinde incelenmiştir. farklı kesme hızları (20 mm/dak, 30 mm/dak ve 40 mm/dak dahil) ve çeşitli besleme ücretleri (0,05 mm/dev, 0,06 mm/dev ve 0,07 dahil) mm/dev) de incelenir. Sonuçlar 100o olduğunu doğruladı (PA) ısı dağılımı gelişimi için en avantajlı tercihtir. milleri, 160o'nun (PA) elde ettiğini ayrıntılı olarak açıkladı. Farklı açılara kıyasla yaklaşık 560 k rakamını takip eden çoğu sıcaklık. 30o perspektifinin sıcaklığın yüksek olduğu delme işlemi için güzel bir istek olduğu belirtilmektedir. 60o'den küçüktür ve itme kuvveti uygundur. En güvenilir dilimleme hızı ve ilerleme hızı sırasıyla 20 mm/dak ve 0,05 mm/dev'dir.
Özet (Çeviri)
Drilling is a critical technique for fabricating any objects, and the choice of drill bit is seen as a vital role in making the optimization of drilling. choosing the proper drill bit is an essential drilling problem. This paper proposes a simulation of the three-D finite element method for etching AISI 430 stainless steels from ferritic chrome steel that is typically utilized in industry. Geometric elements of AISI 430 ferritic steel drill bits inclusive of point perspective (PA), helix attitude (HA), reducing velocity, and feed fee are analyzed by using Finite detail version simulations to assess thrust era and temperature and their impact at the effectiveness of the drill bit. Temperature distribution, most temperature, and thrust force in drilling system machining are investigated on the unique factor angles (along with 100o , 120o , 140o , and 160o ) and distinctive helix angles (inclusive of 20o , 30o , and 60o ). distinct cutting speeds (inclusive of 20 mm/min, 30 mm/min, and 40 mm/min) and diverse feed charges (which include 0.05 mm/rev, 0.06 mm/rev, and 0.07 mm/rev) also are investigated. The results confirmed that the 100o (PA) is the most advantageous preference for heat distribution development. its miles detailed that the 160o (PA) achieved the most temperature succeeding the figure about 560 k in comparison with different angles. it is indicated that the 30o perspective is the nice desire for the drilling process in which the temperature is smaller than 60o and the thrust force is suitable. The most reliable slicing speed and feed rate are 20 mm/min and 0.05 mm/rev, respectively.