Role of the ERK1/2-JunB pathway in the induction of NOX1/NADPH oxidase, a vascular superoxide-producing enzyme
ERK1/2-JunB Yolağının NOX1/NADPH Oksidaz Adlı Süperoksit Üreten Vasküler Bir Enzimin İndüksiyonundaki Rolü
  1. Tez No: 743339
  2. Yazar: MUHAMMER ÖZGÜR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHIHIRO YABE-NISHIMURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kyoto Prefectural University of Medicine
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
NADPH oksidaz, kardiyovasküler dokularda üretilen süperoksitin ana kaynağıdır. NADPH oksidazın katalitik bir alt birimi olan NOX1'in ifadesi, anjiyotensin II, prostaglandin (PG) F2a ve trombosit kaynaklı büyüme faktörü (PDGF) dahil olmak üzere çeşitli vazoaktif faktörler tarafından indüklenir.Daha önce bildirilmiştir ki NOX1'in indüklenerek transkripsiyonu aktive edici transkripsiyon faktörü-1 (ATF-1), miyosit güçlendirici faktör 2B (MEF2B), fosfoinositid 3 (PI3) kinazın buluğun yolağın aşağı akışında kademelendirilebilir. Buna ilaveten, hücre dışı sinyalle düzenlenen kinazın (ERK) 1/2'nin de NOX1 ekspresyonunda yer aldığı ayrıca bildirilmiştir. Bu çalışmamızda, ERK1 / 2'nin yolağının aşağı akışında NOX1 indüksiyonunda yer alan faktörleri daha da netleştirmek için NOX1 geninin promotör bölgesi analiz edilmiştir. Sonuçta, Sıçan NOX1 geninin 5'(prime) komşu bölgesinde -98/-92'de bir konsensüs aktivatör protein-1 (AP-1) bölgesi bulundu. Bu bölgeye çeşitli mutasyonların eklenerek bir lusiferaz ekspresyon analizi yapıldı ve görüldü ki belirli mutasyonlar PGF2alfa'nın neden olduğu transkripsiyonel aktivasyonu ortadan kaldırmaktadır. Elektroforez mobilite kaydırma deneyleri, PGF2alfa ve PDGF'nin JunB'nin bu diziye bağlanmasını arttırdığını gösterdi. Bir MAPK/ERK kinaz inhibitörü olan PD98059, PGF2alfa veya PDGF tarafından indüklenen JunB ekspresyonunu inhibe etmiştir. Bu sonuçlar, ERK1 / 2-JunB yolağının, vasküler düz kas hücrelerinde NOX1 geninin indüklenebilir ekspresyonunun anahtar bir düzenleyicisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
NADPH oxidase is a major source of the superoxide produced in cardio-vascular tissues. Expression of NOX1, a catalytic subunit of NADPH oxidase, is induced by various vasoactive factors, including angiotensin II, prostaglandin (PG) F2a and platelet-derived growth factor (PDGF).It was reported previously that the inducible expression of NOX1 is governed by the activating transcription factor-1 (ATF-1)-myocyte enhancer factor 2B (MEF2B) cascade downstream of phosphoinositide 3 (PI3) kinase. It was also reported that extracellular signal-regulated kinase (ERK) 1/2 is involved in the expression of NOX1. To further clar- ify the factors involved in NOX1 induction downstream of ERK1/2, the promoter region of the NOX1 gene was analyzed. A consensus activator protein-1 (AP-1) site was found at 􏰀98/􏰀92 in the 50-flanking region of the rat NOX1 gene. The introduction of mutations at this site abolished PGF2a-induced transcriptional activation in a luciferase assay. Electrophoresis mobility shift assays demonstrated that PGF2a and PDGF augmented the binding of JunB to this sequence. PD98059, an inhibitor of MAPK/ERK kinase, suppressed the expression of JunB induced by PGF2a or PDGF. These results suggest that the ERK1/2-JunB pathway is a key regulator of the inducible expression of the NOX1 gene in vascular smooth muscle cells.