5. sınıf biyoçeşitlilik konusunun öğretiminde sınıf dışı etkinliklerinin başarı ve tutuma etkisi
The effect of outside class activities on success and attitude in teaching 5th grade biodiversity
- Tez No: 743337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, beşinci sınıf,“biyoçeşitlilik”konusunun, sınıf içi ve sınıf dışı öğrenme ortamlarıyla desteklenerek işlenmesinin, akademik başarıya, biyoçeşitliliğin azalması ile ilgili tutum ve düşüncelere ve çevreye yönelik tutuma etkisi araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda; karma araştırma yöntemlerinden iç içe gömülmüş desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen seçilmiştir. Nitel verilerin toplanmasında ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri analizi nicel veriler için t testi, nitel veriler için ise içerik analizi ile yapılmıştır. Araştırma, Erzurum'da bir ortaokulda, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında, beşinci sınıfta öğrenimine devam eden 38 öğrenci ile yürütülmüştür. Deney grubu 18, kontrol grubu ise 20 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubunda“biyoçeşitlilik”konusu, sınıf içi ve sınıf dışı öğrenme etkinlikleri ile desteklenerek işlenmiş, kontrol grubunda ise MEB'in mevcut müfredatına göre işlenmiştir. Akademik başarı testi (BAB), Çevre tutum ölçeği (ÇTÖ) ve Biyoçeşitliliğin azalması ile ilgili tutum ve düşünceler ölçeği (BAT) deney ve kontrol gruplarına ön test- ve son test olarak uygulanmıştır. Bulguların analizi deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı ve biyoçeşitliliğin azalması ile ilgili tutum ve düşüncelerinde anlamlı etki olduğunu göstermiştir. Bu etki, deney grubu öğrencilerinde, akademik başarı ve biyoçeşitliliğin azalması ile ilgili tutumlarında daha anlamlıdır. Çevreye yönelik tutumda ise deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır.Öğrencilerden biyoçeşitlilik konusunda görüşler alınarak oluşturulan nitel veriler ise öğrencilerin, insanı doğanın merkezine koyduğunu, dolayısıyla antropogenik bakış açısına sahip olduklarını göstermektedir. Çözüm olarak ise insanların, canlılar ve doğa hakkında bilinçlendirilmesi ve biyoçeşitliliğin öneminin anlatılması gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of handling the fifth grade“biodiversity”subject by supporting it with in-class and out-of-class learning environments on academic success, attitudes and thoughts about the decrease in biodiversity, and attitude towards the environment is investigated . In accordance with this purpose; one of the mixed research methods which is the embedded pattern is used. In the quantitative part of the study, the quasi-experimental design with pretest-posttest control group is chosen. A semi structured intervie form was used to collect qualitative data. The research is carried out with 38 students who were continuing their education in the fifth grade in the second semester of the 2018-2019 academic year in a secondary school in the district of , Erzurum. The experimental group consists of 18 students and the control group consists of 20 students. In the experimental group, the subject of“biodiversity”is supported with in-class and out-of-class learning activities, and in the control group, it is processed according to the existing curriculum of the Ministry of Education. Academic achievement test (AAT), Environmental attitude scale (EAS) and attitudes and thoughts about the reduction of biodiversity scale (BDS) are applied to the experimental and control groups as a pre-test and a post-test. Data analysis is performed using t-test for quantitative data and content analysis for qualitative data. As a result of the findigs, it has been shown that there is a significant effect on the attitudes and thoughts of the experimental and control group students about the academic achievement and decrease in biodiversity. This effect is more in experimental group students' attitudes towards academic achievement and decrease in biodiversity. On the other hand, there is no significant difference between the experimental and control groups in the attitude towards environment. Qualitative data created by taking opinions of students on biodiversity show that students put human in the center of nature, therefore they have an anthropogenic point of view. As a solution, it is stated that people should be made aware of living things and nature and the importance of biodiversity should be explained