0-18 yaş çocuklarda D vitamini düzeyleri ve D vitamini tedavisinin değerlendirilmesi
Evaluation of vitamin D levels and vitamin D treatment in children aged 0 to 18 years
- Tez No: 743340
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU DUYAN ÇAMURDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sağlıklı çocuklarda vitamin D eksikliği sıklığı oldukça yüksektir ayrıca vitamin D profilaksisi kullanımı bir yaşından sonra istenen düzeylerin oldukça gerisindedir. Bu çalışmanın amacı sağlıklı çocuklarda vitamin D eksikliği sıklığının ve vitamin D düzeylerini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Çalışmamız da Ankara ilinde, referans bir çocuk hastanesinde tüm yıl boyunca değerlendirilen, 0-18 yaş arası 3368 sağlıklı çocuk ile 182 obez çocuğun vitamin D düzeyleri, geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. D vitamini düzeyleri, eksiklik (20 ng/mL) olarak kategorize edildi. D vitamini eksikliği ve yetersizliği prevalansı sağlıklı çocuklarda, sırasıyla %18-24,9 ve obez çocuklarda %37,3-50,5 olarak bulundu. D vitamini eksikliği açısından en yüksek risk grubunun adolesan kızlar olduğu belirlendi ayrıca D vitamini eksikliği ilkbahar ve kış aylarında daha sık bulundu.
Özet (Çeviri)
The frequency of Vitamin D deficiency in healthy children is relatively high. Moreover, vitamin D supplementation in children is under the requested levels especially above age one. The aim of this study is to determine the frequency of vitamin D deficiency and the factors that influence vitamin D levels in healthy children. During the study period, 3368 vitamin D levels of healthy and 182 obese children, aged 0-18 years, were evaluated retrospectively. Vitamin D levels were categorized as deficiency (20 ng/mL). The prevalence of vitamin D deficiency and insufficiency was found to be 18%-24.9% in healthy children and 37.3% - 50.5% in obese children respectively. It was found that, the highest risk group for vitamin D deficiency were adolescent girls. Furthermore vitamin D deficiency was more common in spring and winter time.