TÜRK MÜZİĞİ EZGİ VE DİZİLERİNİN GİTARA UYGULANABİLİRLİĞİ
TURKISH MUSIC MESH AND SERIES APPLICABILITY TO THE GUITAR
- Tez No: 743342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Türkiye'de evrensel müzik ve eğitimi Cumhuriyet'in ilk yıllarına dayanmaktadır. Konservatuar ve diğer müzik okulları yurt dışından getirilen sanatçı öğretmenler tarafından temellendirilmiş ve programlandırılmıştır. Bu nedenle orkestra, opera, ve bale Cumhuriyet' in ilk 25 yılı içerisinde çalışmalarına b aşlayarak konser, temsil ve etkinliklerini sahnelemeye başlamışlardır. Bu yıllarda yurt dışına gönderilen yetkin müzikçilerimiz de evrensel müzik kuramlarını öğrenme olanağı bulmuş, gerek bunları okullarımızda öğreterek gerekse de eserlerinde kullanarak Türk müziğine yeni bir anlayış getirmişlerdir. Bestecilerimiz türk müziği ezgı, dizi, ve ritmlerini kullanarak yeni bir oluşumun temellerini atmışlar, orkestra, opera, oda müziği, koro şan ve solo çalgılar için çok değerli eserler vererek geniş bir dağar oluşturmuşlardır. Başka bir deyişle bugün müzik okullarının keman, piyano, şan v.b. bölümlerine devam eden öğrencilerin barok, klasik, romantik ve çağdaş bestecilerin eserleri yanında türk eseri çalma, yorumlama sorumluluğu da vardır. Ne yazık ki gitarın türk müzik okullarına girişi çok kısa bir süreyi kapsar. Bu on yada onbeş yıllık bir süredir. Bundan önceki çalışmalar az sayıda kişinin yürüttüğü özel derslerle sınırlı kalmaktaydı. Her nekadar iyi niyetli ve başarılı olsa da bu çalışmaların akademik düzeyi tartışma konusudur. Bu süreç içerisinde yapılan çalışmalar gitarın evrensel tekniklerle çalınması, iyi gitarcılar yetiştirmek ve yetkin bir gitar dağarı oluşturmaya henüz yetmiştir. Diğer ülkelerin bu çalgı için yapmış olduğu etkinlikler; pedagojik çalışmalar, özgün bir gitar repertuarının oluşması için yaptıkları girişimler, uluslararası gitar yarışmaları, konservatu ar ve müzik okullarında çok uzun yıllardır yürütülen bilinçili eğitim vb. gibi etkinliklerle karşılaştırıldığında, gitarın ülkemizdeki konumu pek de iç açıcı sayılmaz. Türk müziğini gitarla seslendirmekte önemli bir gereksinimdir. Bu durum aynı zamanda büyük bir eksiklik olarak da önümüzde durmaktadır. Gitarın ülkede çok geç yerleşmesi yüzünden bu etkinlikler yapılamamış ve bu nedenle de bestecilerin ilgisini çekememiştir. Hatta birinci kuşak türk bestecilerinin kayda değer hiç gitar yapıtı yoktur. Sonuçta türk müziği ezgi ve dizilerinin gitara uygulanması askıda kalmış yapılan çalışmalarsa genelde yine kompozisyonla da uğraşan gitarcılar tarafından yapılmıştır. Bu araştırmayla türk müziği ezgi ve dizilerinin gitara uygulanabilirliği konusunda yapılmış ve yapılmakta olan çalışmalar bir eğitimci gözüyle değerlendirilerek bu konuda nelerin geliştirilebileceği ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Universal music and education in Turkey, the first of the Republic based on years. Conservatory and other music schools dormitory based on artist teachers brought from outside and programmed. For this reason, orchestra, opera, and ballet were the first 25 years of the Republic. He started his work in concert, performance and began to stage their activities. Our competent musicians who were sent abroad during these years had the opportunity to learn universal music theories, Turkish by teaching them in our schools and using them in their works. They brought a new understanding to their music. Our composers play Turkish music tunes, series, and rhythms. They laid the foundations of a new formation using orchestra, opera, very valuable works for chamber music, choral singing and solo instruments They created a wide mountain range. In other words, today music schools violin, piano, singing etc. baroque, classical, romantic and Playing and interpreting Turkish works besides the works of contemporary composers also has responsibility. Unfortunately, the introduction of the guitar to Turkish music schools took a very short time. covers the time. This is for ten or fifteen years. Previous studies are limited to private lessons conducted by a small number of people was staying. Although well-intentioned and successful, this The academic level of the studies is a matter of debate. The studies carried out in this process are the universal techniques, to train good guitarists and to learn a competent guitar. has yet to form the mountain. Activities of other countries for this instrument; pedagogical studies for the formation of an original guitar repertoire their initiatives, international guitar competitions, conservatory Conscious education carried out in music and music schools for many years etc. Compared to activities such as location is not very encouraging. He played an important role in performing Turkish music with a guitar. is a requirement. This is also a major shortcoming. stands before us. Because the guitar settled so late in the country these activities could not be held and therefore, the interest of composers could not pull. Even the first generation Turkish composers There are no guitar works. As a result, the application of Turkish music melodies and sequences to the guitar suspended studies are generally also related to composition. Made by practicing guitarists. With this research, Turkish music melodies and strings are compared to guitar. Studies on the applicability of evaluated from the perspective of an educator and what development will be demonstrated.