Penetran keratoplasti sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the results of penetrating keratoplasty
- Tez No: 743343
 - Danışmanlar: UZMAN AHMET İÇAĞASIOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Kliniğimizde yapılan penetran keratoplasti sonuçlarını retrospektif olarak incelemek. Gereç ve yöntemler: Haziran 1998-2001 yılları arasında kliniğimizde yapılan penetran keratoplasti(PK) hastalarının kayıtları retrospektif olarak gözden geçirildi. Greft saydamlığı, görme keskinliği, astigmatisma ve postoperatif komplikasyonlar belirlendi. Bulgular: 42 hastanın 44 gözüne PK uygulandı.Ortalama takip süresi cerrahiden sonra 6 ay olarak bulundu. Vakaların 4(%9) de greft rejeksiyonu gelişmiş bunlardan 3(6.81) ü medikal tedaviye cevap verip 1(%2.27) tanesinde ise greft yetmezliği gelişti. Görme keskinliğinde vakaların 31(%70) de artış, 11(%25) de aynı kalma ve 2 (%4.54) de ise azalma bulundu. Postoperatif komplikasyonlar ise 1 endoftalmi, 5 epitelyopati, 7 sekonder glokom, 7 anterior sineşi, 1 sekonder katarakt, 10 vaskülarizasyon ve 4 gözde ise hifema olarak saptandı. Sonuç: Başarı için komplikasyonların zamanında ve uygun tedavisi şarttır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To analyze the results of penetrating keratoplasty(PK) performed in our clinic retrospectively Material and Methods: The files of patients who underwent PK surgery between June 1998-2001 were retrospectively reviewed. Graft transparency, visual acuity, astigmatism, and postoperative complications were determined. Results: PK was performed on 44 eyes of 42 patients. The average follow-up time was 6 months after surgery. Graft rejection developed in 4 (%9) of cases, 3 (%6.81) of them responded to medical treatment and 1 (%2.27) developed graft failure. Visual acuity increased in 31(70) of the cases, remained the same in 11(%25) and decreased in 2(%4.54). Postoperative complications were 1 endophthalmitis, 5 epitheliopathy, 7 secondary glaucoma, 7 anterior synechiae, 1 secondary cataract, 10 vascularization and 4 eyes hyphema. Conclusions: Timely and appropriate treatment of postoperative complications is essential for success.