Türk müziği ezgi ve dizilerinin gitara uygulanabilirliği
- Tez No: 34090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
244 ARAŞTIRMANIN ÖZETİ 1- Problem cümlesinin temelini oluşturmak için halk müziğinin evrensel müziğe etkileri ara başlıklar halinde irdelenmiştir. 2- Ülkemizde halk müziği ve folklor konusunda nelerin yapıldığı araştırılmıştır. 3- Türkiye'de evrensel müziğin geçmişi üzerinde durulmuş, müziğin bir çok alanında yol ve başarı katedilmesine karşın, gitar konusunda yeterli çalışma yapılamadığı ortaya çıkarılmıştır. 4- Gitarın tarihi gelişimi, pedagojik çalışmaları, luthierliği gibi konular üzerinde durularak bu alanlarda ülkemizde nelerin yapıldığı gözlemlenmiştir. 5- Çeşitli ülkelerde, halk müziği kaynaklı gitar eseri yazan bestecilerin yapıtları incelenmiş ve ait oldukları folklor hakkında bilgi verilmiştir. Buradan çıkışla türk müziğine yönelinmiştir. 6- Türk müziğinin genel özellikleri incelenmiş ve temel makamlar, Türk Halk müziğinde ve Tük Sanat müziğîndeki şekilleriyle verilmiştir.245 7- Gitarın türk müziğine uygulanabilirliğiyle ilgili bir çok teknik tanımları ve örnekleriyle araştırılmıştır. 8- Türk bestecilerinin piyano için yazdığı eserler, gitara uyarlanmış, uyarlama sırasındaki değişiklikler nedenleriyle belirtilmiştir. 9- Özgün yapıtlar, etütler ve halk türküsü düzenlemeleri yapılmış ve gitar teknikleriyle ilgili pedagojik bağlantıları üzerinde durulmuştur. 10- Gitarcı ve bestecilerin hazırlanan sorular çerçevesinde görüşleri alınmıştır. Elde edilen bulgular, gözlemler, araştırmaya katılanların görüşleri 'Türk Müziği Ezgi ve Dizilerinin Gitara Uygulanabileceği Yönünde gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
247 A SHORT SUMMARY OF THE RESEARCH Folk music has been influencing polyphonic music an original repertoir for the last 200 years. The guitar and it's likes can stand for folk music, because it exists in the folk music of many a country. A lot of composers in varions countries have evaluated the guitar in this respect and composed very valuable works. In our country, on account of the fact that the guitar was introduced to our music in tehe academic sense rather very late, efforts to produce music compositions for the guitar recins to be insufficient. This study consist, of the effort and data in terms of the practicability of tehe guitar in the modes and melodies of Turkish music.