Biyokimyasal metan potansiyeli ölçüm testlerinin karşılaştırılması
Comparison of biochemical methane potential measurement tests
  1. Tez No: 743381
  2. Yazar: AİŞE YAMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ŞAPCI AYAS, DR. OZAN KADİR BEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışması, BMP'yi belirlemede kullanılabilen iki BMP ölçüm sisteminin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. İki ölçüm sistemi de daha öncesinde üzerinde çalışmalar yapılmış sistemlerdir. Kullanılan birinci sistem otomatik ölçüm prensibine, ikinci sistem ise sıvı yer değiştirme prensibine dayalı olarak çalışmaktadır. Bu tez çalışmasının laboratuvar aşaması, Bitlis Eren Üniversitesi Çevre Mühendisliği Laboratuvarında yapılmıştır. Bu tez çalışmasında kullanılan iki sistemin karşılaştırılabilir olması için aynı substrat (glikoz), reaktör başına 10.92 g olacak şekilde, kullanılmıştır. Çalışmalar dört tekrarlı olarak başlatılmıştır. Deney sırasında bazı sayaçlardan veri alınamamış ya da veri çıkışları anlamsız olmuştur. Bu nedenle bazı veriler değerlendirmeye alınmamıştır. Bekmezci'ye ait otomatik BMP test sistemi için metan miktarları (mL CH4-NŞA); Deney- 1: 527.5, Kontrol-1: 291.2, Kontrol-2: 142.9, Kontrol-3: 291.8. Buradan BMP (mL CH4- NŞA): 285.5 olarak belirlenmiştir. Sıvı yer değiştirme prensibine bağlı BMP test sistemi için metan miktarları (mL CH4-NŞA); Deney-1: 1701.6, Deney-2: 2336.5, Deney 3: 2044.9, Kontrol-1: 634.8 Kontrol-2: 339.6. Buradan; BMP-1: 1214.4, BMP-2: 1849.3, BMP-3: 1557.8 mL CH4-NŞA olarak belirlenmiştir. Sıvı yer değiştirme sisteminde veri alınamayan sayaçların varlığı, sızdırma testleri ile birlikte ön denemelerin de gerekli olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte otomatik gaz sayacının teknik özelliklerinin sürekliliği ve uzun süreli kullanımda ortaya çıkabilecek sorunların en aza indirilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerektiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to compare two BMP measurement systems that can be used to determine BMP. Both measurement systems are systems that have been studied before. The first system used is based on automatic measurement principle, and the second system is based on the liquid displacement principle. The laboratory phase of this thesis study was carried out in the Environmental Engineering Laboratory of Bitlis Eren University. In order to make the two systems used in this thesis study comparable, the same substrate (glucose) was used at 10.92 g per reactor. Studies were started with four replications. During the experiment, data could not be obtained from some meters or data outputs were meaningless. Therefore, some data were not taken into consideration. Methane amounts (mL CH4-UNC) for Bekmezci's automated BMP test system; Experiment-1: 527.5, Control-1:291.2, Control-2:142.9, Control-3: 291.8. From here, BMP (mL CH4-UNC) was determined as 285.5. The methane amounts (mL CH4-UNC) for the BMP test system based on the liquid displacement principle; Experiment-1: 1701.6, Experiment-2: 2336.5, Experiment-3: 2044.9, Control-1: 634.8 Control-2: 339.6. From here; was determined as BMP-1: 1214.4, BMP-2: 1849.3, BMP-3: 1557.8 mL CH4- UNC. The presence of counters in the liquid displacement system that could not obtain data indicated that preliminary trials were required along with leak tests. However, it has been observed that more work needs to be done in order to maintain the technical features of the automatic gas meter and to minimize the problems that may arise in long-term use