Alüminyum oksit nanopartiküllerinin konak galleria mellonella ve endoparazitoid pimpla turionellea'nın yaşam döngüsü ile konak hemositlerine etkileri
Effects of aluminum oxide nanoparticles on the life cycle and homecyte of the host galleria mellonella and endoparazitoid pimpla turionellae
- Tez No: 743382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nanoteknolojinin gelişmesiyle birlikte nanopartikül üretim ve tüketimi de artmaktadır. Günlük yaşamda sıkça karşılaşılan nanopartiküllerin olası toksik etkileri yapılan çalışmalar sonucu belirlenmiştir. Bir metal oksit nanopartikül olan alüminyum oksit nanopartikülleri endüstri, tıp, kozmetik gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle canlılar üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkiler belirlenmelidir. Çalışmamızda alüminyum oksit nanopartiküllerenin konak Galleria mellonella'nın yaşam döngüsüne, total hemosit sayısına, hemosit tiplerine ve Pimpla turionellae'nın yaşam döngüsüne etkileri incelendi. G. mellonella larvaları 50, 100, 500 ve 1000 ppm alüminyum oksit nanopartikülü içeren diyet ile beslendi. Elde edilen sonuçlara göre alüminyum oksit nanopartiküllerinin G. mellonella'nın hemosit sayısını azalttığı, hemosit tiplerinden granülosit, prohemosit, sferülosit ve önositoid sayısının tüm dozlarda azaldığı, plazmatosit sayısının ise arttığı tespit edildi. Ayrıca G. mellonella ve P. turionellae'ninergin yaşam süresinde azalmaya, ergin çıkış süresinde ve puplaşma süresinde ise kısalmaya neden olduğu tespit edildi. Bu sonuçlar alüminyum oksit nanopartikülünün model organizma G. mellonella'nın hücresel bağışıklık sistemi üzerinde baskılayıcı etkileri olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of nanotechnology, the production, and consumption of nanoparticles increases in direct proportion. The studiess how that the possible toxic effects of nanoparticles are frequently encountered in daily life. Forinstance, aluminum oxide nanoparticles which are metal oxide nanoparticles, are widely used in many fields such as industry, medicine, and cosmetics. Therefore, the negative effects on living creatures should be determined. In our study, the effects of aluminum oxide nanoparticles on the life cycle of the host Galleria mellonella, the total number of hemocytes, hemocytetypes, and the life cycle of Pimpla turionellae were investigated. Preliminarily, G. mellonella larvae were fed a diet containing 50, 100, 500, and 1000 ppm aluminum oxide nanoparticles. According to the obtained results, it was determined that aluminum oxide nanoparticles decreased the hemocyte number of G. mellonella, the number of hemocyte types such as granulocyte, prohemocyte, spherocytes, and euocytoid decreased at all doses, while the number of plasmatocytes increased. In addition, it was determined that G. mellonella and P. turionellae caused a decrease in adult life span, and a shortened adult emergence and pupation time. These results demonstrate that the aluminum oxide nanoparticle has suppressive effects on the cellular immune system of the model organism G. mellonella.