Retina Ven Tıkanıklığında Aköz Hümörde Oksidatif Stres ve Antioksidan Savunma Sistemi Dengesinin Araştırılması
Oxidant-Antioxidant Balance in the Aqueous Humor of Patients with Retinal Vein Occlusion
- Tez No: 743385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ARİF KOYTAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
AMAÇ: Retina ven tıkanıklarında hümör aközde oksidatif stres parametleri olan Total Antioksidan Seviye (TAS) ile Total Oksidan Seviye (TOS) değerlerinin incelenmesi. MATERYAL-METOD: Çalışmaya Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda katarakt ameliyatı yapılan 54 olgunun 54 gözü dahil edildi. Katarakt tanısı alan hastalardan, kliniğimizde retina ven tıkanıklığı (RVT) tanısı ile takip edilen hastalar çalışma grubuna; sadece kataraktı olup RVT'si olmayan hastalar ise kontrol grubuna dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm hastalardan operasyon başlangıcında ön kamara sıvısı alındı. Alınan örnekler otomatik ölçüm yöntemi ile incelenerek TAS ve TOS ölçüldü. Oksidatif Stres İndeks (OSİ) değeri oksidatif stresin derecesini ölçmek için hesaplandı. BULGULAR: Her iki grup arasında ortalama yaş, GİB ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Çalışma grubunda ortalama OSİ değeri 4,91±3,00 iken, kontrol grubunda 3,84±3,20 olarak tespit edilmdi. Ortalama OSİ değeri çalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,04). Santral retina ven tıkanıklığı (SRVT) olgularında ortalamaTAS(0,31±0,16),retina ven dal tıkanıklığı (RVDT)olgularına göre (0,61±0,36) anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,01).Ortalama OSİ değerleri SRVT'de (7,24±3,32) RVDT'ye göre (3,87±2,24) anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,01). Maküla ödemi olan olgularda ortalama TAS(0,38±0,25)olmayan olgulara göre (0,67±0,37) anlamlı derecede düşük(p=0,01) bulundu. OSİ değerleri ise anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,01). Retinada argon lazer yapılmış olmasının ve hastalık süresinin hümör aközde oksidatif parametleri anlamlı düzeyde etkilemediği görüldü. SONUÇ: RVT olgularında hümör aközde oksidatif stres artmaktadır. Bu artış maküla ödemi eşlik eden olgularda ve SRVT alt gruplarında daha anlamlıdır ve aynı zamanda bu olgularda TAS dadüşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Studying the oxidative stress parameters in the aqueous humor with measuring Total Oxidant Status (TOS) and Total Antioxidant Status (TAS) in Retinal Vein Occlusion cases. MATERIAL-METHOD: 54 eyes of 54 patient who had cataract surgery in Bezmialem Vakif University Faculty Of Medicine, Department Of Ophthalmology, were included to the study. The patients who diagnosed with cataract and retinal vein occlusion in our clinic, were included in the study group; the patients who have only cataract without retinal vein occlusion were included in the control group. Anterior chamber fluid was sampled in the beginning of the operation from all patients. The samples analyzed by automated measurement method and TAS and TOS levels were measured. Oxidative Stress Index(OSI) value was calculated to measure the degree of oxidative stress. RESULTS: No statistically significant difference was seen between the two groups in terms of the mean age, IOP and gender. While the average value of OSI was 4,91±3,00 in the study group, the average OSI value was determined as 3,84±3,20 in the control group. The average value of OSI was significantly higher in the study group (p=0,04). The average TAS was determined significantly lower in the cases of Central Retinal Vein Occlusion (0,31±0,16) compared to the cases of Branch Retinal Vein Occlusion (0,61±0,36) (p=0,01). The average values of OSI in the cases CRVO (7,24±3,32) was significantly higher compared to the cases of BRVO(p=0,01). The average TAS (0,38±0,25) in patients with macular edema was significantly lower compared to the patients without macular edema (0,67±0,37) (p=0,01), but the OSI was significantly higher(p=0,01). Argon laser to be made in the retina and the duration of disease had no significant effect on the oxidative parameters in the aqueous humor. CONCLUSION: The oxidative stress index in the aqueous humor increases in the patients with RVO. This increase is more significant in the patients concomitant with macular edema and CRVO subgroups and TAS also decreases in these cases.