İşsizlikle mücadelede Türkiye İş Kurumu'nun aktif istihdam politikaları: Bitlis ili örneği
Active employment policies of the Turkish Employment institution in fighting unemployment: the case of Bitlis
- Tez No: 743384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İşsizlik sorunu, günümüz dünyası ülkeleri açısından içinden çıkılması zor bir hal almış durumda. Hatta işsizlik, her geçen gün giderek büyümekte, dünya nüfusunun da sürekli arttığı gerçeği göz önüne alındığında işsizliğe çözüm bulmak da doğru orantılı olarak zorlaşmaktadır. Türkiye'de Son yıllarda işsizlikle ilgili yaşanan olaylar bize gösterdi ki; İşsizlik, sadece ekonomik sonuçları olmayan aynı zamanda sosyal tahribat anlamında da sonuçlar doğuran bir olgu olmuştur. Yaptığım bu çalışmada genel anlamda ülkemizde özelde ise Bitlis ilinde İŞKUR'un hâlihazırda uyguladığı aktif istihdam politikalarının işsizlik sorununun çözümü noktasında ne denli etkili olduğunu göstermektir. Söz konusu araştırmada farklı kaynakların yanı sıra TÜİK ve İŞKUR'un yayınlamış olduğu aylık ve yıllık verileri esas alınarak en güncel haliyle kullanılmıştır. Yapılan çalışmanın birinci bölümünde, istihdam ve işsizlik kavramlarının neden ve sonuçlarıyla birlikte teferruatlı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümünde, TÜİK ve İŞKUR'un verileri dikkate alınarak Türkiye'de işsizliğin genel görünümünün yanında istihdamdaki gelişmeler ve İŞKUR'un aktif istihdam politikaları ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Bitlis ilinde işsizlikle mücadele noktasında Türkiye İş Kurumu'nun aktif istihdam politikaları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of unemployment has become a difficult situation for the countries of today's world. In fact, unemployment is growing day by day, and considering the fact that the world population is constantly increasing, finding a solution to unemployment becomes difficult in direct proportion. The events related to unemployment in Turkey in recent years have shown us that; Unemployment has been a phenomenon that has not only economic consequences, but also has consequences in terms of social destruction. In this study, I show how effective the active employment policies of İŞKUR in our country in general and in Bitlis in particular are effective in solving the unemployment problem. In the aforementioned research, it has been used in its most up-to-date form, based on the monthly and annual data published by TUIK and İŞKUR, as well as from different sources. In the first part of the study, the causes and consequences of the concepts of employment and unemployment have been tried to be explained in detail. In the second part, the general view of unemployment in Turkey as well as the developments in employment and active employment policies of İŞKUR are discussed, taking into account the data of TÜİK and İŞKUR. In the third and last part, the active employment policies of the Turkish Employment Agency in the fight against unemployment in the province of Bitlis are examined.