Öğretmenlerin örgütsel destek algıları ile işe angaje olmaları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions of organizational support and their job engagement
- Tez No: 743388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAYLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin örgütsel destek algıları ile işe angaje olmaları arasındaki ilişkiyi incelemektir. İlişkisel tarama modeliyle desenlenmiş olan bu çalışmanın evrenini, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Diyarbakır il merkezi ilçelerindeki ilkokul ve ortaokulda görev yapmakta olan 6556 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise tabakalı örnekleme yöntemine başvurularak belirlenmiştir. Araştırmaya 410 öğretmen katılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin algılanan örgütsel destek düzeylerini belirlemeye yönelik Eisenberger vd. (1992)' nin oluşturduğu daha sonra Lynch vd. (1999)' un geliştirmiş olduğu, Türkçe uyarlamasını Kaplan (2010)'ın yapmış olduğu“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”ile öğretmenlerin işe angaje olma düzeylerinin tespit edilmesinde ise Schaufeli (2001) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlamasını Köse'nin (2015) yaptığı“İşe Angaje Olma”ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin örgütsel destek algılarının yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin örgütsel destek algıları ile cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve kıdem değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken branş ve yaş değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Araştırmada öğretmenlerin işe angaje olmaları ile cinsiyet, eğitim durumu ve kıdem değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğretmenlerin işe angaje olmaları ile medeni durum, branş kıdem ve yaş değişkenleri arasında ise anlamlı farklılık söz konusudur. Öğretmenlerin örgütsel destek algısı ile işe angaje olmaları arasındaki ilişki incelendiğinde iki değişken arasında pozitif yönlü, yüksek düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan analizlerde öğretmenlerin örgütsel destek algılarının işe angaje olmalarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between teachers' perceived organizational support and work engagement. The population of this study, designed with a relational survey model, consists of 6556 teachers working in primary and secondary schools in the districts of Diyarbakır city centre in the 2020-2021 academic year. The sample of the study was determined via the stratified sampling method. 410 teachers participated in the study. In the study, the“Perceived Organizational Support ”scale, which was created by Eisenberger et al. (1992) and developed by Lynch et al. (1999) and adapted into Turkish by Kaplan (2010), was used to determine teachers' perceived organizational support levels, while the“Work Engagement”scale developed by Schaufeli (2001) and adapted into Turkish by Köse (2015) was used to determine teachers' work engagement levels. According to the results of the study, teachers' perceived organizational support were high. While there was no statistically significant difference between the teachers' perceived organizational support and the variables of gender, marital status, education level, and seniority, a significant difference was found according to the branch and age variables. In the study, no significant difference was found between teachers' work engagement and the variables of gender, educational status, and seniority. There was a significant difference between teachers' work engagement and marital status, branch seniority, and age variables. Considering the relationship between teachers' perceived organizational support and work engagement, it was concluded that there was a positive and highly significant relationship between the two variables. The analyses revealed that teachers' perceived organizational support was a significant predictor of their work engagement.