Yapay zeka ve yeni nesil medya manipülasyonu
Artificial intelligence and next generation media manipulation
- Tez No: 743389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BİRİCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yaşanan teknolojik gelişmelerle bilgisayar ve ağ bağlantısı gibi teknolojiler ortaya çıkmıştır. Sonrasında yapay zekâyla bütünleşmiş bir şekilde hareket eden bu teknolojiler insanlığın yeni kazanımlar edinmesinin yanında, insanlığa birçok şeyini de kaybetmesine neden olmuştur. Bu kapsamda yapay zekâ başlangıçta sadece yardımcı sistemlerden oluşurken günümüzde öğrenme yetisine kavuşmasıyla birçok işi kendi başına halledebilecek bir yapıya kavuşmuştur. Bu noktada yapay zekâ öğrenme yetisine kavuşmasıyla birlikte onun yaptığı işler kusursuza yakın bir konuma gelmiştir. Bu işlerden bazıları insanların faydasına olurken bazıları ise son derece zararlı olmuştur. Yapay zekânın şimdilik insanlığa verdiği en büyük zarar deepfake adındaki içerikler olmaktadır. Yapay zekânın öğrenmesiyle gerçekleştirilen bu içerikler verileri manipüle ederek gerçekliğinden koparmakta hatta yeni gerçeklikler oluşturmaktadır. Üstelik bu içeriklerin tespiti oldukça zor olmaktadır. Bundan dolayı bu araştırmada yapay zekânın oluşturduğu tehlikelere dikkat çekilmiş, onu kontrol etmenin bazı yolları sunulmuştur. Araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılarak deepfake içerikler analiz edilmiş ve bu içeriklerin tehlikelerine değinerek, tespit etme konusunda bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Computer and network connection with technological developments technologies such as Then with artificial intelligence. These technologies, which act in an integrated manner, have caused humanity to lose many things as well as gaining new gains. In this context, while artificial intelligence consisted of only auxiliary systems in the beginning, it has gained a structure that can handle many tasks on its own with the ability to learn today. At this point, with the ability to learn artificial intelligence, his work has come to a near perfect position. While some of these works were beneficial to people, others were extremely harmful. The biggest harm that artificial intelligence has given to humanity for now is the content called deepfake. These contents, which are realized with the learning of artificial intelligence, manipulate the data and break it from its reality and even create new realities. Moreover, it is very difficult to detect these contents. Therefore, in this study, attention was drawn to the dangers posed by artificial intelligence and some ways to control it were presented. In the research, deepfake contents were analyzed using the content analysis method, and some suggestions were made on detection by referring to the dangers of these contents.