Sosyal bilgiler öğretmenlerinin dijital okuryazarlık beceri yeterlilik düzeyleri (Kırşehir örneği)
Digital literacy skill proficiency levels of social studies teachers (Example of Kirşehir)
- Tez No: 743437
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÇELİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezin amacı Kırşehir ili özelinde sosyal bilgiler öğretmenlerinin dijital okuryazarlık beceri yeterlilik düzeylerini belirlemek ve çeşitli değişkenlere göre nasıl farklılaştığını bulmaktır. Araştırmada sosyal bilgiler öğretmenlerinin dijital okuryazarlık beceri yeterlilik düzeyine ait verilerin elde edilme sürecinde tarama yöntemi kullanılmıştır.Bu araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılı içerisinde Kırşehir ili genelinde görev yapmakta olan sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem grubunun oluşturulmasında basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. COVİD-19 salgını sonucunda uzaktan eğitim tedbirlerinin alınmasına bağlı olarak çalışma grubu 103 öğretmen olarak belirlenmiştir.Araştırmada kullanılan veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, araştırmaya katılan öğretmenlerin“Kişisel Bilgileri”;ikinci bölümünde ise araştırmaya katılan öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeyini belirlemek amacıyla Bayrakçı (2020) tarafından geliştirilen“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”kullanılmıştır Ölçeğin birinci bölümünde yer alan Kişisel Bilgiler bölümünde araştırmaya katılan öğretmenlere ilişkin“cinsiyet, eğitim durumu, mesleki tecrübe(kıdem) yılı, görev yeri, yaş, aile gelir durumu, kişisel bir bilgisayara sahip olma durumu, sürekli bir internet bağlantısı olma durumu, sosyal ağları kullanma, dersle ilgili düzenli takip edilen forum sayfası, düzenli takip edilen teknoloji dergileri, düzenli takip edilen teknoloji haber siteleri, dijital okuryazarlıkla ilgi eğitim alma durumu, dijital okuryazarlıkla ilgili herhangi bir sempozyum, kongre, seminer vb. etkinliklere katılma, internette günlük geçirilen zaman ve İnternet, en çok hangi amaçlar için kullanıldığı”gibi demografik değişkenlere yer verilmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan nicel verilerin çözümlenmesinde SPSS 20 programı kullanılarak veriler bilgisayar ortamına aktarılmıştır. ANOVA ve T-testi gibi testlerin, normal dağılımlı verilerle ilgili çalışmalarda kullanılması gerekmektedir.Çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılarak verilerin normal dağılıma sahip olduğu görülmüştür. İlgili koşulların sağlanması ile araştırma verilerinin analizinde ANOVA ve T-testi gibi testlerin kullanılmasına karar verilmiştir.Sosyal bilgiler öğretmenlerinin dijital okuryazarlık yeterlilik algı düzeyini belirlemek amacıyla uygulanan ölçek sonucunda; etik ve sorumluluk da çok iyi düzeyde, genel bilgi ve işlevsel becerilerde orta düzeyde, günlük kullanımda iyi düzeyde, profesyonel üretimde az düzeyde, gizlilik ve güvenlik de iyi düzeyde ile sosyal boyut düzeylerinde orta düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the digital literacy skill proficiency levels of social studies teachers in Kırşehir province and to find out how they differ according to various variables. In the research, the scanning method was used in the process of obtaining the data on the digital literacy skill proficiency level of social studies teachers. The universe of this research consisted of social studies teachers working throughout the province of Kırşehir in the 2020-2021 academic year. Simple random sampling method was used to form the sample group of the study. Depending on the distance education measures taken as a result of the COVID-19 epidemic, the study group was determined as 103 teachers. The data collection tool used in the research consists of two parts. In the first part, the“Personal Information”of the teachers participating in the research was used; in the second part, the“Digital Literacy Scale”developed by Bayrakçı (2020) was used to determine the digital literacy level of the teachers participating in the research. status, professional experience (seniority) year, place of duty, age, family income, having a personal computer, having a constant internet connection, using social networks, regularly followed forum page about the course, regularly followed technology magazines, Demographic variables such as regularly followed technology news sites, receiving education on digital literacy, participation in any symposium, congress, seminar, etc. related to digital literacy, daily time spent on the Internet and the purposes for which the Internet is used most are included. In the analysis of the quantitative data obtained as a result of the research, the data were transferred to the computer environment by using the SPSS 20 program. Tests such as ANOVA and T-test should be used in studies related to normally distributed data. By looking at the skewness and kurtosis values, it was seen that the data had a normal distribution. With the provision of the relevant conditions, it was decided to use tests such as ANOVA and T-test in the analysis of the research data. As a result of the scale applied to determine the digital literacy proficiency perception level of social studies teachers; Ethics and responsibility are also very good, general knowledge and functional skills are moderate, daily use is good, professional production is low, privacy and security are good, and social dimension is moderate.