Gender, work and citizenship: The Turkish case
Toplumsal cinsiyet, istihdam ve vatandaşlık: Türkiye örneği
- Tez No: 743438
- Danışmanlar: DR. STEEN MANGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: London School of Economics and Political Science
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu yüksek lisans tezi Türkiye'de tarihsel olarak kadınların istihdama katılımları ile sosyal vatandaşlık haklarını kullanmaları arasındaki ilişkiye bakmaktadır. Türkiye'yi karşılaştımalı bir bakıştan ele alan tezde Türkiye örneği ev geçiminin erkeğe bağlı olduğu bir model olarak çalışılmıştır. Dolayısıyla tarihsel olarak kadınların sosyal vatandaşlıklarına erişimleri eşlerinin sosyal güvencesi üzerinden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This master thesis looks into the relationship of women's labour market participation and the exercise of their social rights in the context of Turkey. The thesis deals with the Turkish case from a comparative perspective and argues that Turkey is a strong male-bread winner model. Accordingly, women's access to social rights have been exercised through their dependent position in the family and through their husband's social protection schemes.