Pazarlamada yeniliklerin kullanımı: Z kuşağının artırılmış gerçeklik algısı
Use of innovations in marketing: Generation Z's perception of augmented reality
- Tez No: 743436
 - Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tarih boyunca insanlığın gelişimiyle birlikte teknoloji de aynı doğrultuda ilerlemiş ve günümüzde akıllı telefonlar, mobil cihazlar, birbirine entegre olarak çalışan teknolojik aletler bireylerin günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Akıllı telefonlar sayesinde internet, her an kullanım ağı potansiyelini oluşturmuş ve internet aracılığıyla ihtiyaç duyulan her bilgiye kolaylıkla ulaşım sağlanmıştır. Artırılmış gerçeklik kavramı da teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanıcıların hayatında yer almaya başlayan ve gelişmeye devam edecek bir teknolojidir. Bu uygulama; sanalı gerçekmiş gibi hatta gerçeğin kendisiymiş gibi gösterebilmekte, sanal olanın daha net, daha canlı ve daha anlaşılır olmasına katkı sağlamaktadır. 21.yüzyıl da sanal ile gerçekliğin bir arada yaşandığı, günlük yaşantıların yerini sanallığa bıraktığı bir sürece doğru yol almıştır. İşletmeler ise, bilinirliklerini artırmak amacıyla sosyal medya uygulamaları üzerinden gerçeği ve sanallığı bir araya getiren artırılmış gerçeklik lenslerini kullanarak pazarlama stratejilerini çağın gelişimiyle paralel olarak yürütmektedir. Özellikle 2000 yılında doğup teknolojiyle birlikte büyüyen ve sürekli enformasyon bombardımanı içerisinde olan Z kuşağını sadık müşteri olarak kazanmak ve onların zihninde marka farkındalığını oluşturmak firmalar bazında önem arz etmektedir. Türkiye'de özellikle Trendyol, Yemek Sepeti gibi e-ticaret firmaları sosyal medya uygulamaları üzerinden artırılmış gerçeklik lenslerini kullanarak tüketicileri kendi kanallarına çekmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmada, bu pazarlama stratejisi içerisinde yeniliklerin kullanımı üzerinden verilen reklamların müşteri portföyünde yarattığı pozitif veya negatif katkıyı araştırmak amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, nitel araştırma yöntemlerinden yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılarak yorumlanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, artırılmış gerçeklik kullanarak yapılan pazarlama metodu Z kuşağı üzerinde etkili olmakta ve dikkatlerini çekmektedir, katılımcılar tarafından firmaların ürettikleri içerikleri sürekli güncellemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, with the development of humanity, technology has also progressed in the same direction and today, smartphones, mobile devices, and technological devices that work in integration with each other have become an integral part of individuals' daily lives. Thanks to smartphones, the internet has created the potential of a network of use at any time and every information needed has been easily accessed. The concept of augmented reality is a technology that has started to take place in the lives of users with the development of technology and will continue to develop. This application can make you look like the real or even the real thing and contributes to making the virtual one clearer, more vivid, and more understandable. In the 21st century, virtual and reality are lived together and daily lives have left their place to virtuality. On the other hand, businesses use augmented reality lenses that combine reality and virtuality over social media applications in order to increase their awareness and carry out their marketing strategies in parallel with the development of the era. Especially, it is important for companies to win the Z generation, which was born in 2000 and grows with technology and is constantly loaded with information, as loyal customers and to create brand awareness in their minds. In Turkey, especially e-commerce companies such as Trendyol and Yemek Sepeti are trying to attract consumers to their channels by using augmented reality lenses over social media applications. This study, it is aimed to investigate the positive or negative contribution of the advertisements given through the use of innovations in this marketing strategy on the customer portfolio. The obtained results were interpreted by using a structured interview method from qualitative research methods. As a result of the research, the marketing method using augmented reality is effective for the Z generation and attracts their attention, it was said by the participants that the companies should constantly update the content they produce.