Osmanlılar zamanında Kerkük Ayanları (1869-1918)
Kirkuk Ayan in the Ottoman time (1869-1918)
  1. Tez No: 743446
  2. Yazar: AHMED AYAD EMAD ULDEEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tez çalışmamızda Osmanlı Döneminde Kerkük Ayanlari (1869-1918) Konusu bütün yönleriyle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tez çalışmamız Özet (Abstract) Giriş, Üç Bölüm, Sonuç, Kaynaklar ve Eklerden oluşmaktadır. Giriş Bölümü 'nde öncelikle tezin konusu, yöntemi ve Osmanlı Döneminde Kerkük Ayanları ortaya koyan ana kaynaklar ve araştırmalar hakkında bilgi verilerek, bunların tez çalışmasına olan katkıları belirtilmiştir. Ardından çalışmanın Birinci Bölümü 'nde1“Kerkük Tarihi ve Kültürel Uzantısı”başlığı adı altında, çalışma mekänı Kerkük şehrine gelen bir bakış ve şehrin içinden geçtiği tarihleri içeriyordu. Ayrıca Kerkük şerinin en önemli simge yapılarını öğrenirsiniz. Aynı zamanda Osmanlı Devleti' nin döneminde şehrin fethi, kurdukları idari yapı ve idari haritası ele alınmaktadır. İkinci Bölümde Osmanlı döneminde Kerkük ileri gelenlerinin sosyal ve kültürel hayatı başlığını taşımaktadır. Bu çalışmada şehrin sosyal ve tarihi hayatına değinilmektedir. Şehirde önce eğitim kurumları, yâni medreseler, mektepler ve kütüphaneler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, the subject of Kirkuk Ayans (1869-1918) in the Ottoman Period has been tried to be revealed in all its aspects. Our thesis consists of Abstract, Introduction, Three Chapters, Conclusion, References and Appendices. In the Introduction Section, firstly, the subject of the thesis, the method and the main sources and researches that revealed the Kirkuk Ayans in the Ottoman Period were given and their contributions to the thesis study were stated. Then, in the first part of the study, under the title of“Kirkuk History and Cultural Extension”, the study space included a view of the city of Kirkuk and the history of the city. Also learn about the most important landmarks of Kirkuk sherry. At the same time, the conquest of the city in the period of the Ottoman Empire, the administrative structure they established and its administrative map were examined. In this article, he talked about the social and historical life of the city. The previous Educational Institutions in the city, namely Madrasahs, Schools and Libraries, were tried to be revealed.