Deneysel migren modeli oluşturulan sıçanlarda timokinon'un analjezik etkisi ve nöroglial aktivite ve öğrenme-bellek ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Analgesic effect of thymoquinone in rats with experimental migraine model and its relationship with neuroglial activity and learning-memory
- Tez No: 743447
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MERAL, DR. SAVAŞ ÜSTÜNOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Migren, tekrarlayıcı ataklarla seyreden, tek taraflı ve zonklayıcı özellikteki baş ağrısı ile karakterize nörovasküler bir bozukluktur. Baş ağrısına, birçok semptomla birlikte dikkat eksikliği gibi kognitif bozukluklar da eşlik edebilmektedir. Timokinon, çörek otunun ana biyoaktif maddesidir ve yüzyıllardır bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan çalışmalar ise timokinonun, antikanser, antimikrobiyal, antiiflamatuvar, antihistaminik, antidiyabetik, gastroprotektif, hepatoprotektif, kardiyoprotektif ve nefroprotektif etkileri olan bir bileşik olduğunu ortaya koymuştur. Tüm bu etkileri yanında antinosiseptif, nöroprotektif ve antioksidan aktiviteleri olduğu da bildirilmektedir. Çalışmamızda, migren modeli oluşturulan sıçanlarda timokinonun ağrı, öğrenme-bellek ve nöroglial aktivasyon üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada, 3 aylık, ağırlıkları 250-350 gram arasında değişen 27 adet yetişkin erkek Wistar albino türü sıçan kullanıldı. Migren modeli nitrogliserin (NTG) kullanılarak oluşturuldu. NTG, %0.9 izotonik serum fizyolojik (SF) ile dilüe edilerek her bir hayvan için 10 mg/kg/1 ml olacak şekilde hazırlandı. Kontrol (K) grubu (n=6), nitrogliserin (NTG) grubu (n=7), timokinon (TQ) grubu (n=7) ve nitrogliserin ile timokinon (NTG+TQ) uygulanan grup (n=7) olmak üzere 4 grup oluşturuldu. K grubu ve NTG grubuna 15 gün boyunca1 ml mısır yağı gastrik gavaj ile uygulandı. TQ ve NTG+TQ gruplarına ise 15 gün boyunca, mısır yağında çözdürülen TQ 10 mg/kg/1 ml olacak şekilde gastrik gavaj ile uygulandı. NTG ve NTG+TQ gruplarına 1, 5, 10 ve 15. günlerde 10 mg/kg NTG intraperitoneal (i.p.) olarak uygulandı. K ve TQ gruplarına ise aynı günlerde 0.3 ml SF i.p. olarak uygulandı. Hayvanların ağrı eşiğini belirlemek için, gastrik gavajdan hemen önce ve i.p. enjeksiyon uygulamasından 2 saat sonra tail flick test gerçekleştirildi. Deneyin 16. gününde, öğrenme-bellek fonksiyonlarını değerlendirmek için Morris su labirenti testi uygulandı. Deneyin 22. gününde hayvanlar 10 mg/kg ksilazin i.p. ve 100 mg/kg ketamin i.p. ile oluşturulan genel anestezi altında dekapite edildi ve beyinleri çıkarıldı. Beyinlerin bir yarıküresinin hipokampal bölgesi öğrenme-bellek ve oksidatif stres belirteçlerinin değerlendirilmesi amacıyla biyokimyasal analizlerde kullanıldı. Beyinlerin diğer yarıküresinin hipokampal bölgesi ise nöroglial aktivasyonun değerlendirilmesi amacıyla immunohistokimyasal çalışmalarda kullanıldı. Veriler tek yönlü varyans analizi uygulanarak Benforroni'nin çoklu karşılaştırma testi ile değerlendirildi ve değerler ± standart sapma olarak verildi.
Özet (Çeviri)
Migraine is a neurovascular disorder characterized by unilateral and throbbing headache with recurrent attacks. Headache can be accompanied by cognitive impairments such as attention deficit along with many symptoms. Thymoquinone is the main bioactive ingredient of black cumin and has been used as an herbal remedy for centuries. Recent studies have shown that thymoquinone is a compound with anticancer, antimicrobial, anti-inflammatory, antihistamine, antidiabetic, gastroprotective, hepatoprotective, cardioprotective, and nephroprotective effects. In addition to all these effects, it is also reported to have antinociceptive, neuroprotective and antioxidant activities. In our study, we aimed to investigate the effects of thymoquinone on pain, learning-memory and neuroglial activation in rat model of migraine. In the study, 27 adults male Wistar albino type rats aged 3 months, weighing between 250-350 gram, were used. The migraine model was induced using nitroglycerin (NTG). NTG was prepared by diluting with isotonic saline to be 10 mg/kg/1 ml for each animal. There were 4 groups as; control (K) group (n=6), nitroglycerin (NTG) group (n=7), thymoquinone (TQ) group (n=7) and nitroglycerin and thymoquinone (NTG+TQ) applied group (n=7). The K group and the NTG group were administered 1 ml of corn oil with gastric gavage for 15 days. TQ and NTG+TQ groups were treated with gastric gavage of 10 mg/kg/1 ml of TQ dissolved in corn oil for 15 days. NTG and NTG+TQ groups were administered 10 mg/kg NTG intraperitoneal (i.p.) on days 1, 5, 10 and 15th. K and TQ groups were administered with 0.3 ml saline i.p. on the same days. To determine the pain threshold of the animals, tail flick test was performed just before gastric gavage and 2 hours after i.p. injection administration. On the 16th day of the experiment, the Morris water maze test was administered to assess learning-memory functions. On the 22nd day of the experiment, the animals were decapitated under general anesthesia with 10 mg/kg xylazine i.p. and 100 mg/kg ketamine i.p. and their brains were removed. The hippocampal region of a hemisphere of the brain was used in biochemical analyses to evaluate markers of learning-memory and oxidative stress. The hippocampal region of the other hemisphere of the brain was used in immunohistochemical studies to evaluate neuroglial activation. The data were evaluated by Benforroni's multiple comparison test by applying one-way analysis of variance and the values were given as standard deviation ±.