The relations between Turkey and Britain and its effect on the emergence of modern Iraq: A historical perspective
Türkiye ve İngiltere ilişkisi ve bunun modern Irak'ın oluşumuna etkisi: Tarihi bir bakış
- Tez No: 327658
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu tez, temel olarak Irak'ın tarihsel süreçte Ortadoğu ve Avrupa politikalarındaki rolünü ortaya koymaktadır. Bu süreçte, Irak'ı uzun yıllar yönetmiş ve üzerinde etkileri olan Türkiye ile İngiltere'nin rolü de son derece önemlidir. Bu sebepten ötürü, Irak'ın durumu, Türkiye ve İngiltere'nin etkinliği bağlamında ele alınmıştır. Öte yandan, Osmanlı İmparatorluğu ile İngiltere'nin tarihsel süreçte Irak üzerindeki etkileri de ele alınmıştır. Irak'ın bugününe giden yolda, Türkiye ile İngiltere'nin ilişkileri 20. yüzyılın başlarında artan bir ivme kazanmış ve Irak'ın bugününü yaratmıştır. Bu nedenle tez, Birinci Dünya Savaşı öncesi dönemi, savaş yıllarını, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Soğuk Savaş yıllarını ve günümüze kadar gelen bir süreci kapsamaktadır. Aynı zamanda Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında Irak'ın yaşadığı iç politika mücadeleleri de tezin kapsamındadır. Tüm bu süreçte, Türkiye'nin kendi iç politika durumu, İngiltere'nin Avrupa'ya, Türkiye'ye ve Irak'a bakış açısı ile sonuçta gelinen noktalara değinilmeye çalışılmıştır. Türkiye, İngiltere ve Irak dışında, uluslararası politikada önemli rol üstlenen Avrupalı devletlerin ve ABD'nin de durumu ele alınmaya çalışılmıştır. Irak ile ilgili konuda, bilhassa Musul-Kerkük sorunu ve Lozan Barış Antlaşması süreci son derece önemlidir; Türkiye ile İngiltere'nin Musul-Kerkük sorunu üzerindeki mücadelesi de bu çalışma içerisinde yer almıştır. Çalışmanın içeriğinde, hem Türkiye hem İngiltere'nin Irak'a dair tarihsel bakışı açısı ile Musul-Kerkük sorununa dair öne sürdükleri iddialar da bu tezin önemli bir parçasını temsil etmektedir. Son olarak da Irak'ın 2003 yılındaki Amerikan müdahalesi sonrası durumu, bugünü ve geleceği de tartışma konusu olarak bu çalışmanın içerisinde yer almaktadır.Anahtar kelimeler; Irak, İngiltere, Türkiye, politika, mücadele.
Özet (Çeviri)
Basically, this thesis explains the role of Iraq in the European and Middle Eastern politics in historical process. In this process, the roles of Turkey and Britain, which ruled and had effect Iraq for years, are so important. That is why; Iraq?s situation was handled under the circumstances of Turkey and Britain?s effectiveness on Iraq. On the other hand, the effects of the Ottoman Empire and Britain on Iraq in historical process were handled. On the road, which comes to the present of Iraq, the level of Turkey and Britain?s relations increased in the 20th century and created the current situation of Iraq. So, thesis concerns the previous history of the First World War, war years, the Cold War after the Second War and period, which comes to present. At the same time, the domestic political struggles in Iraq after the First and Second World War are also in the scope of this thesis. In all these terms, thesis tried to explain Turkey?s domestic political situation, Britain?s viewpoints on the Europe, Turkey and Iraq with the end of this process. Except Iraq, Britain and Turkey, the situations of the European states, which assumed important roles and the US, were tried to be explained. In the issue that was related Iraq, especially Musoul-Kirkuk matter and Lozan Peace Treaty are extremely important; the struggle of Turkey and Britain on Musoul-Kirkuk matter is concerned in this thesis. In the scope of thesis, historical viewpoints of Turkey and Britain on Iraq and their claims on Musoul-Kirkuk matter represent an important part of this thesis. Finally, Iraq?s situation after the American intervention in 2003 and its today and future are in this working as a discussing issue.Keywords; Iraq, Turkey, Britain, politics, struggle.