Sabiha Gökçen Havalimanındaki yolcu uçağı gürültülerinin değerlendirilmesi
Noise of passanger aircraft at Sabiha Gökçen Airport evaluation
  1. Tez No: 743451
  2. Yazar: HAVVA GÜLENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE OKTOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünya genelinde artan teknolojik iyileşmeler ve hızla artan nüfus yoğunluğu sebebi ile ulaşım araçlarına olan talep her geçen gün artmakta ve yeni ulaşım araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Artan bu talep doğrultusunda, hava taşıtlarının da kara taşıtları kadar yaygınlaştığı gözlemlenmektedir. Bu ihtiyaçlar neticesinde İstanbul'da ve ülkemizde birçok bölgede yeni havalimanları inşa edilmiştir. Bu durum hava trafiğinin artmasına ve yeni gürültü problemlerini ortaya çıkarmasına sebep olmaktadır. Mevcut şartlar bu konuda yeni önlemler alınmasını zaruri kılmaktadır. Avrupa Toplulukları Resmi Gazetesinde gürültü konusu ile ilgili Avrupa Birliği konseyi tarafından çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi ile ilgili 18.07.2002 tarihinde bir direktif yayınlanmıştır. Bu direktife ek olarak ülkemizde de gürültünün azaltılması amacı ile Çevresel Gürültü Direktifine uyumlu olarak ''Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'' yürürlüğe girmiştir. Türkiye 'de gürültü ile ilgili bütün çalışmalar bu yönetmelik doğrultusun da yapılmaktadır. Tez çalışması kapsamında Sabiha Gökçen Havalimanının bulunduğu coğrafi konumu, meteorolojik etkenler ve havalimanının mevcut özellikleri incelenmiştir. Havalimanı çevresinde uçakların iniş kalkış güzergâhlarında on üç farklı noktada gece, gündüz ve akşam zaman dilimlerinde ölçümler yapılmıştır. Ölçüm sonuçları Çevresel Gürültünüm Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında değerlendirilmiştir. Havalimanlarında uçakların hareketleri sonucu gürültüye sebep olabilecek etkenler araştırılarak, uçak gürültüsünün önlenmesi ve azaltılması hususunda alınabilecek tedbirler belirlenmiştir. Ayrıca Almanya'da uçak gürültüsü konusunda alınan bazı önlemlere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing technological improvements and rapidly increasing population density throughout the world, the demand for transportation vehicles is increasing day by day and new transportation vehicles are needed. In line with this increasing demand, it is observed that air vehicles are becoming as widespread as land vehicles. As a result of these needs, new airports were built in Istanbul and in many regions in our country. This situation causes an increase in air traffic and new noise problems. Current conditions necessitate taking new measures in this regard. A directive on the Evaluation and Management of Environmental Noise was published by the European Union Council on the subject of noise in the Official Journal of the European Communities on 18.07.2002. In addition to this directive, the“Regulation on Evaluation and Management of Environmental Noise”has been put into effect in accordance with the Environmental Noise Directive with the aim of reducing noise in our country. All studies related to noise in Turkey are carried out in line with this regulation. Within the scope of the thesis study, the geographical location of Sabiha Gökçen Airport, meteorological factors and the current features of the airport were examined. Measurements were made at thirteen different points in the landing and take-off routes of the aircraft around the airport, during the night, day and evening time periods. The measurement results were evaluated within the scope of the Environmental Noise Evaluation and Management Regulation. The factors that can cause noise as a result of the movements of the aircraft at the airports were investigated, and the measures that could be taken to prevent and reduce the aircraft noise were determined. In addition, some measures taken in Germany about aircraft noise are also included.