Evli kadınlarda cinsel yaşam kalitesi eşe yabancılaşma ve evlilik doyumu
Quality of sexual life in married women, estrangement from the partner and marital satisfaction
- Tez No: 743470
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER BALCI ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı evli kadınlarda cinsel yaşam kalitesi ve eşe yabancılaşmanın evlilik doyumunu yordama gücünü tespit etmektir. Bununla beraber evlilik doyumunun algılanan müdahale durumuna, evlilik süresine, aylık gelire; cinsel yaşam kalitesinin cinsel ilişki sıklığına, cinsel problemi çözme yöntemine, kısırlık durumuna, menopoz döneminde olup olmama durumuna; eşe yabancılaşma düzeylerinin yaşlarına, evlenme biçimlerine ve çocuk sayısına göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan 474 evli kadın oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında örneklem grubuna Evlilik Yaşamı Ölçeği, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Eşe Yabancılaşma Ölçeği uygulanmıştır. Ölçme araçlarından elde edilen veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Çoklu Regresyon Analizi, Bağımsız Örneklemler t Testi, Tek Yönlü ANOVA ve Tukey Testi ile analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the quality of sexual life and the power of estrangement to predict marital satisfaction in married women. However, marital satisfaction, perceived the intervention of the state, duration of marriage, monthly income, frequency of sexual intercourse, sexual quality of life, on the method of solving sexual problems, infertility is a condition, state whether menopause; peer alienation levels of their age of marriage, which is not significantly different than elsewhere in the number of children forms and were analyzed. The sample of the study consists of 474 married women living in various provinces of Turkey. Within the scope of the research, Marital Life Scale, Sexual Life Quality Scale and Estrangement Scale were applied to the sample group. The data are in SPSS.it has been analyzed with 26 programs. Multiple Regression Analysis, Independent Samples t-Test, One-Way ANOVA and Tukey Test were performed.