Çocukluk çağı aşılarında ebeveyn tutumları: Bingöl örneği
Parents attitudes towards childhood vaccines: The case of Bingöl
  1. Tez No: 743474
  2. Yazar: GÜLCAN KUYULDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çocukluk çağı aşılarında ebeveyn tutumlarını değerlendirmek ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türde gerçekleştirilen araştırma, Mart-Nisan 2022 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin çocuk polikliniklerine başvuran 0-13 yaş bebeği veya çocuğu olan, 18 yaş ve üzeri, görme ve işitme problemi olmayan, iletişime açık ebeveynlerden oluşturulmuş, örnekleme yöntemine gidilmeyip evrenin tümü ile çalışılmıştır (S=190). Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve Çocukluk Çağı Aşıları Hakkında Ebeveynlerin Tutumları Ölçeği ile toplanmış, tanımlayıcı istatistikler ve varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Etik ilkelere bağlı kalınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of the study was to evaluate parents' attitudes towards childhood vaccines and to determine the affecting factors. Material and Method: The study was conducted in descriptive design with parents, who were over the age of 18 and above, who had children between the ages of 0-13, who applied to pediatric clinics of a state hospital between the dates March-April 2022, who did not have any audio-visual problems, and who were open to communication. No sampling was selected and the entire population was included in the study (n=190). The data of the study were collected with Personal Information Form and Parents' Attitudes Scale on Childhood Vaccines and evaluated with descriptive statistics and variance analysis. Ethical principles were obeyed during the study.