Ebeveynlerin çocukluk çağı aşılarına yönelik tutumlarının sosyodemografik özelliklerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of parents' attitudes toward childhood vaccinations based on sociodemographic characteristics
  1. Tez No: 949398
  2. Yazar: TOLGA DERVİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL GÜNHER ARICA, DR. HATİCE RUMEYSA SELVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Ebeveynlerin çocukluk çağı aşılarına yönelik tutumlarının sosyodemografik özelliklerine göre değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu çalışma; tek merkezli, kesitsel ve tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma için İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan izin alındı. Araştırmanın evrenini, İstanbul Esenyurt ilçesi Güzelyurt 2 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı ve 0-4 yaş arası çocuğu bulunan 1381 ebeveyn oluşturmaktadır. Çalışma 400 ebeveyn ile tamamlanmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Veriler Sosyodemografik Özellikler Formu, Aşılara Yönelik Bilgi, Tutum ve Davranışlar Formu, Ebeveyn Aşı Tutumları Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediği için parametrik olmayan testler yapıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi, niceliksel değişkenlerin ikili gruplar arasındaki karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, üç veya daha fazla grup arasındaki farkların belirlenmesinde ise Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Kruskal-Wallis testinde anlamlı fark bulunması durumunda Mann-Whitney U testi ile ileri analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study, which aims to evaluate parents' attitudes toward childhood vaccinations based on their sociodemographic characteristics, is a single-center, cross-sectional, and descriptive study. Materials and Methods: Approval for the study was obtained from the Clinical Research Ethics Committee of Istanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital. The study population consisted of 1,381 parents with children aged 0–4 years registered at Güzelyurt 2 No Family Health Center in the Esenyurt district of Istanbul. The study was completed with 400 parents. Data were collected through face-to-face surveys conducted by researchers. The data collection tools included the Sociodemographic Characteristics Form, the Knowledge, Attitudes, and Behaviors Toward Vaccines Form, and the Parent Attitudes Toward Childhood Vaccines Scale. Data analysis was performed using SPSS 22.0 software. Since the data did not follow a normal distribution, non-parametric tests were used. The Chi-Square test was applied for comparisons of categorical variables, while the Mann-Whitney U test was used for comparisons between two groups of quantitative variables. The KruskalWallis test was employed to determine differences among three or more groups, and xii in cases of significant differences, further analysis was conducted using the MannWhitney U test. A p-value of