Çözüm odaklı yaklaşımın aşı reddinin giderilmesine etkisi
Effect of solution focused approach on overcome vaccine rejection
  1. Tez No: 713859
  2. Yazar: MEHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE ERCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışma, çözüm odaklı yaklaşımın aşı reddinin giderilmesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma ön test- son test kontrol gruplu yarı deneme modeli olarak Kasım 2020 ile Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulandı. Araştırmanın evrenini Bingöl ilinde yaşayan, 0-24 ay arasındaki bebeklerine aşı yaptırmak istemeyen 148 kadın ve erkek oluşturdu. Bireyler olasılıklı örnekleme yöntemlerinden basit rastgele örnekleme yöntemi ile örneklem grubuna seçildi, randomize olarak sıralandı. Deney grubunda toplam 43 kişi, kontrol grubunda 23 kişi ile araştırma tamamlandı. Araştırmada tanıtıcı bilgi formu ve Çocukluk Çağı Aşılarına İlişkin Ebeveyn Tutumları Ölçeği kullanıldı. Deney grubu, gruplara ayrıldı ve bir grup 8 kişi diğer gruplar 7 kişi olmak üzere toplamda 6 grup oluşturuldu. Her bir gruba, dört oturum çözüm odaklı yaklaşım danışmanlığı verildi. Her oturum yaklaşık 60-90 dk sürdü. Bulgular: Deney grubundaki ebeveynlerin çocukluk çağı aşıları hakkında ebeveyn tutumları ölçeği ön test puan ortalaması 25.76±3.08, son test puan ortalaması 16.69±3.81 bulunmuştur. Kontrol grubundaki ebeveynlerin ön test puan ortalaması 27.21±2.17, son test puan ortalaması 25.60±2.27 bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda iki ölçüm arasında istatiksel olarak önemli fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the effect of solution focused approach on the elimination of vaccine rejection. Material and Method: The study was applied as a quasi-trial model with pretest-posttest control group between November 2020 and May 2021. The population of the study consisted of 148 couples (female-male) who did not want to have their 0-24 month old babies vaccinated in the Bingöl. Individuals were randomly selected from the probabilistic sampling methods by simple random sampling method. A total of 43 individuals in the experimental group and 23 individuals in the control group completed the study. A descriptive data form including socio-demographic information, PACV scale were used. The experimental group was divided into groups and a total of 6 groups were formed, one group being 8 people and the other group being 7 people. Four sessions of solution focused approach counseling were applied to each group. Each session lasted about 60-90 minutes. Results: The average of the pretest scores of the individuals in the experimental group 25.76 ± 3.08, and the mean posttest score 16.69 ± 3.81. The pretest mean score of the subjects in the control group 27.21 ± 2.17, and the mean posttest score 25.60 ± 2.27. As a result of the analyzes, a statistically significant difference was found between the two groups.