LGBT+ bireylerin yaşam doyumu, psikolojik sağlamlık, depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin ebeveyn kabulüne ve yaşam becerilerine göre incelenmesi
A study on the life satisfaction, resilience, depression, anxiety, and stress levels of LGBT+ individuals according to parental acceptance and life skills
- Tez No: 743497
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA YÜKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmada, LGBT+ bireylerin yaşam doyumu, psikolojik sağlamlık, depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin LGBT+ olmaya, ebeveyn kabulüne, yaşam becerilerine, ekonomik gelire ve eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmaya, 171 LGBT+ birey katılmıştır. Katılımcı grubuna ulaşmada kartopu ve amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada gerekli verileri elde etmek için“Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”,“Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği”,“Yetişkin Ebeveyn Kabul-Reddi Ölçeği (Kısa Form)”,“Yaşam Becerileri Ölçeği”ve“Kişisel Bilgiler Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, MANOVA-Wilks Lambda(λ) Testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, LGBT+ bireylerin yaşam doyumu, psikolojik sağlamlık, depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri, LGBT+ olmalarına göreanlamlı olarak farklılık gösterdiğini bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda, yaşam doyumu düzeyi en yüksek olanlar transların, en düşük olanlar ise diğerlerini içeren interseks, kuir (queer), non-binary bireylerin olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda, psikolojik sağlamlık düzeyi en yüksek olanlar transların, en düşük olanlar ise diğerlerini içeren interseks, querr, non-binary bireylerin olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda, depresyon düzeyi en yüksek olanlar diğerlerini içeren interseks, kuir (queer), non-binary bireylerin, en düşük olanlar ise trans bireylerin olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda, anksiyete düzeyi en yüksek olanlar diğerlerini içeren interseks, queer, non-binary bireylerin, en düşük olanların ise gey bireylerin olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda, stres düzeyi en yüksek olanlar biseksüellerin, en düşük olanların ise trans bireylerin olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda, LGBT+ bireylerin yaşam doyumu, psikolojik sağlamlık, depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri, ebeveyn kabulüne göreanlamlı olarak farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Anne ve baba kabulü yüksek olan LGBT+ bireylerin yaşam doyumu ve psikolojik sağlamlık düzeyi daha yüksek çıkmıştır. Anne ve baba kabulü yüksek olan LGBT+ bireylerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyi daha düşük çıkmıştır. Araştırmanın sonucunda, LGBT+ bireylerin yaşam doyumu, psikolojik sağlamlık, depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri, yaşam becerilerine göre anlamlı olarak farklılık gösterdiği bulunmuştur. Yaşam becerileri yüksek olan LGBT+ bireylerin yaşam doyumu düzeyi ve psikolojik sağlamlık düzeyi daha yüksek çıkmıştır. Yaşam becerileri yüksek olan LGBT+ bireylerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri daha düşük çıkmıştır. Araştırmanın sonucunda, LGBT+ bireylerin yaşam doyumu, psikolojik sağlamlık, depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri, ekonomik gelire göre anlamlı olarak farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ekonomik geliri yüksek olan LGBT+ bireylerin yaşam doyumu ve psikolojik sağlamlık düzeyi en yüksek çıkmıştır. Ekonomik geliri düşük olan LGBT+ bireylerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri en yüksek çıkmıştır. Araştırmanın sonucunda, LGBT+ bireylerin yaşam doyumu, psikolojik sağlamlık, depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri, eğitim düzeyine göre anlamlı olarak farklılık gösterdiği bulunmuştur. Eğitim düzeyi üniversite ve üstü olan olan bireylerin yaşam doyumu ve psikolojik sağlamlık düzeyleri yüksek; lise ve altı mezunlarının düşük çıkmıştır. Eğitim düzeyi üniversite ve üstü olan olan bireylerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri düşük; lise ve altı mezunlarının yüksek çıkmıştır. Araştırmanın bulguları, ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explores whether the life satisfaction, resilience, depression, anxiety, and stress levels of LGBT+ individuals significantly differ according to being LGBT+, parental acceptance, life skills, economic income, and education level. 171 LGBT+ individuals participated in the study. Purposive and snowballsampling methods were used to reach the participant group.“The Life Satisfaction Scale”,“The Brief Resilience Scale”,“Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS)”,“Turkish adaptation of the Adult Parental Acceptance-Rejection QuestionnaireShort Form”,“Life Skills Scale”, and a“Personal Information Form”were usedto collect the study data. MANOVA-Wilks Lambda(λ) Test was utilized for data analysis. The study results revealed that LGBT+ individuals'life satisfaction, resilience, depression, anxiety, and stress levels significantly differ according to being LGBT+. As a study result, it was found that trans individuals have the highest life satisfaction levels, while the lowest life satisfaction is experienced by intersex, queer, and non- binary individuals. It was also found that trans individuals have the highest resilience levels, while intersex, queer, and non-binary individuals have the lowest resilience levels. Depression levels were the highest among intersex, queer, and non-binary individuals and the lowest among trans individuals. Similarly, anxiety levels were the highest among intersex, queer, and non-binary individuals and the lowest among gay individuals. As for stress, it was highest among bisexuals and the lowest among trans individuals. The study results demonstrated that LGBT+ individuals'life satisfaction, resilience, depression, anxiety, andstresslevels significantly differ according to parental acceptance. LGBT+ individuals with high parental acceptance were found to experience higher levels of life satisfaction and resilience and lower levels of depression, anxiety, and stress. As a study result, it was found that LGBT+ individuals'life satisfaction, resilience, depression, anxiety, andstresslevels significantly differ according to their life skills. LGBT+ individuals with higher life skill levelswere found to have higher levels of life satisfaction and resilience and lower levels of depression, anxiety, and stress. As another study result, LGBT+ individuals'life satisfaction, resilience, depression, anxiety, andstresslevels significantly differ according to economic income. LGBT+ individuals with high economic income were found to have the highest levels of life satisfaction and resilience, while those with low economic income experience the highest levels of depression, anxiety, and stress. The study results showed that LGBT+ individuals' life satisfaction, resilience, depression, anxiety, and stress levels significantly differ according to their education levels. Life satisfaction and psychological resilience are the highest among the individuals with graduate and undergraduate degrees; the lowest among the high school and below graduates. Depression, anxiety and stress levels are the lowest among the individuals with graduate and undergraduate degrees; the highest among the high school and below graduates. The findings of the study have been discussed with relevant literature and suggestions have been offered.