Bentonit kil mineralinin üleksit bor minerali ile iyileştirilmesi
Improvement of bentonite clay minerals with ulexite boron minerals
  1. Tez No: 743498
  2. Yazar: OĞUZHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKAN MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Artan dünya nüfusu gelişmiş kentleri ve artan yaşam alanlarını ortaya çıkarmıştır bunun sonucunda yapı ağırlıklarının artması ve gelişen teknoloji şartları zeminlerin dayanım özelliklerinin iyileştirilmesi sorununu ortaya çıkarmıştır. Geoteknik anabilim dalı ise bu teknolojileri kullanarak gerek sıkıştırma yoluyla gerek ise ulaşımı ucuz farklı katkı maddeleriyle zeminlerin iyileştirilmesi yolunu açmıştır. Bu çalışmada bentonit kilinin özellikleri ortaya konmuş ve erişebilirliği kolay ve ucuz olan bir bor minerali üleksit malzemesi ile uygun ağırlıkça yüzdelerde karıştırılarak zemin dayanımı iyileştirilmeye çalışılmıştır. Önce bentonit kilinin yapılan likit limit ve plastik limit deneyleri ile likit limit ve plastik limit değerleri saptanmış ve uygun plastisite indisi %4 karışım oranı ile saptanmıştır. Buna bağlı olarak başta %4 sonrasında ise %6 ve %8 üleksit karışım oranları için farklı su muhtevalarında proktor deneyleri yapılmış ve su muhtevası-maksimum kuru birim hacim ağırlık eğrisinden optimum su muhtevaları elde edilmiştir. Son olarak, etüvde bir gün bekletilen bentonit kili ağırlıkça yukarıda belirtilen yüzdelerde bentonit ve optimum su muhtevaları için su ile karıştırılarak numuneler hazırlanmış ve hazırlanan numuneler anlık,1 günlük,1 haftalık ve 28 günlük su muhtevalarında serbest basınç deneyine tabi tutulmuş ve yük- deformasyon değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing world population has revealed developed cities and increasing living spaces, as a result of which the increase in building weights and the developing technology conditions have revealed the problem of improving the strength properties of the soils. Geotechnical department, on the other hand, has opened the way to improve the soils by using these technologies, either by compression or with different additives that are inexpensive to transport. In this study, the properties of bentonite clay were revealed and soil strength was tried to be improved by mixing a boron mineral, which is easy to access and cheap, with ulexite material at appropriate weight percentages. First, the liquid limit and plastic limit values of bentonite clay were determined by the liquid limit and plastic limit tests, and the appropriate plasticity index was determined with a mixture ratio of 4%. Accordingly, proctor experiments were carried out at different water contents for 4% and then 6% and 8% ulexite mixing ratios, and optimum water contents were obtained from the water content-maximum dry unit volume weight curve. Finally, samples were prepared by mixing bentonite clay, which was kept in the oven for one day, with water at the above-mentioned percentages by weight, for bentonite and optimum water contents, and the prepared samples were subjected to a free pressure test at instant, 1-day, 1-week and 28-day water contents and load-deformation values were obtained. has been done.