Jeodezik ağlarda deformasyon sonuçlarının yorumlanması ve kalite sorgulaması
Interpretation of deformation results and quality investigation in geodetic networks
- Tez No: 743506
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Jeodezik ağlar günümüzde çeşitli amaçlar için oluşturulmakta ve kullanılmaktadır. Bir jeodezik kontrol ağının başarıyla oluşturabilme sürecinde duyarlığı ve güvenirliği yani kısaca kalitesi de çok önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı bu süreci vurgulamak ve kalite ölçütlerinin nasıl sağlanabileceği konusunda yol göstermektir. Bu amaçla; ilk aşamada farklı periyotlara ait ölçüler ağ düzeninde ayrı ayrı değerlendirilmiştir. İkinci aşamada duyarlık ve güvenirlik yönünden gözden geçirilen jeodezik ağ sonuçları, güvenilir bir eşlenik noktalar kümesinin tanımladığı ortak bir datumda topluca değerlendirilmekte ve bağıl güven elipsleri yardımıyla bir deformasyon irdeleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Son aşamada ise, olası deformasyon sonuçları ve bu deformasyonları algılayabilme düzeyleri sorgulanmaktadır. Bu aşamada ayrıca deformasyonların yol açtığı olası noktasal gerinimler, farklı kestirim yöntemleriyle irdelenmekte ve yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Geodetic networks are being created and used for various purposes. In addition to succesfully building a network, precision and reliability are also important that is quality. The purpose of this study is to draw attention to this and show how to make quality criterias. At first stage, the measurements of different epochs were evaluated. Afterwards, sensitivity and reliability criteria were reached by taking advantage of the results obtained. In the last stage, it is presented by making sensitivity and strain analysis.