Termal görüntüleme dedektörleri için, yüksek performanslı atermal yarı iletken objektif optik tasarımı
High performance athermal semiconductor objective optical design for thermal imaging detectors
  1. Tez No: 743505
  2. Yazar: FERHAT BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektro-Optik Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Optik lens tasarımı, maliyet ve üretim sınırlamaları da dahil olmak üzere bir dizi performans gereksinimini ve kısıtlamasını karşılayacak bir sistem tasarım işlemidir. Parametreler, yüzey profili tiplerini (küresel, asferik, holografik, kırınım vb.) ve ayrıca eğrilik yarıçapını, bir sonraki yüzeye olan uzaklığı, malzeme tipini ve isteğe bağlı olarak eğme ve merkez kaçıklığı içerir. İşlem, merceğin içinden geçen ışığı nasıl etkilediğini modellemek için ışın izleme veya başka teknikler kullanarak hesaplama açısından yoğundur. Ülkemizde Optik Tasarım ve Elektro-Optik Mühendisliği konularında çok fazla çalışan yetişmiş mühendis ve geniş çaplı çalışmalar bulunmamaktadır. Var olan çalışmaların ise çoğunluğu ticari ürün kategorisinde olduğu için bilimsel olarak yayınları yapılmamaktadır. Bu çalışmada, bir optik sistemin, optik tasarımından üretimine ve pazar için gerekli olan dataların neler olduğu ve nasıl elde edildiklerini, bu konular ile ilgilenen insanlara aktarmak ve bu konuda yapılacak olan çalışmaları arttırmak için ilham olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Optical lens design is the process of designing a lens to meet a range of performance requirements and constraints, including cost and manufacturing limitations. Parameters include surface profile types (spherical, aspheric, holographic, diffraction, etc.), as well as radius of curvature, distance to the next surface, material type, and optionally bending and decenter. The process is dense in terms of computation using ray tracing or other techniques to model how the lens affects the light passing through it. In our country, there are no highly trained engineers and extensive studies on Optical Design and Electro-Optical Engineering. As the majority of the existing studies are in the commercial product category, they are not published scientifically. In this study, it is aimed to inspire an optical system from the optical design to its production and what the data required for the market and how they are obtained, to the people who are interested in these issues and to increase the work to be done in this regard.