Hacat hücre hattında secukinumab'ın lncRNA'lar MEG3 ve MSX2P1'nin ekspresyon seviyelerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of secukinumab on the expression levels of lncRNAs MEG3 ve MSX2P1 in hacat cell line
- Tez No: 743517
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AÇIKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Psoriasis, sıklıkla iyi sınırlı, pullu plaklar şeklinde görülen yaygın, kronik inflamatuvar bir deri hastalığıdır. İnsidansı yüksektir ve hastalık nüksetmeye eğilimlidir. Epidermis, genellikle dermisin hemen üzerindeki bazal katman (stratum bazale) ile başlayan ve dikenli ve granüler katmanlardan üst katman olan stratum corneum'a doğru ilerleyen, genellikle birkaç katmana bölünmüş, sürekli yenilenen bir katmandır. Ana işlevi, cildi potansiyel olarak tehlikeli çevresel tehditlerden korumak, fiziksel, kimyasal, biyokimyasal ve adaptif immünolojik bariyerler sağlamaktır. miRNA Ortalama 22 nükleotit uzunluğunda, kodlamayan küçük RNA'lardır. miRNA'lar, ifadeyi bastırmak için hedef mRNA'ların 3′ UTR'si ile etkileşime girmektedir. lncRNA'lar, 200 nükleotidden daha uzun olan ve proteinleri kodlama yeteneği olmayan bir RNA grubudur. Çalışmamızda, hücre kültürü psoriasis modelinde, psoriasisin tedavisinde en son kullanıma giren biyolojik ajan olan interlökin-17 inhibitörü Secukinumab'ın keratinosit prolifeasyonu ve inhibisyonun da rol alan iki uzun kodlanmayan RNA'nın ekspresyon seviyelerine etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. HaCaT keratinosit hücre hattı 24 saat 200 ng/ml LPS ile muamele edildi ve hücreler Secukinumab'ın 0,1 0,25 0,5 1 2,5 5 7,5 10 mg/ml dozları hücreleri muamele ederek 24,48,72 saatlerde hücre canlılığı değerleri tespit edildi. LD50 değeri olarak 7,5 mg/ml dozu belirlenip MEG3 VE MSX2P1'nin ekspresyon sonucu belirlendi. Secukinumab uygulanan hücrelerde MEG3 ekspresyonuun 3,7 kat azaldığı ve MSX2P1 ekspresyonunun ise 1.77 kat arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a frequently, chronic inflammatory skin disease that often presents as well-demarcated, scaly plaques. The incidence is high and the disease is prone to relapse. The epidermis is a constantly regenerating epithelium, usually divided into several layers, beginning with the basal layer (stratum basale) just above the dermis and progressing from the spiny and granular layers to the upper layer, the stratum corneum. Its main function is to protect the skin from potentially dangerous environmental threats, providing physical, chemical, biochemical and adaptive immunological barriers. miRNAs are small non-coding RNAs with an average length of 22 nucleotides. miRNAs interact with the 3′ UTR of target mRNAs to suppress expression. lncRNAs are a group of RNAs that are longer than 200 nucleotides and do not have the ability to encode proteins. In our study, it is aimed to investigate the effect of interleukin-17 inhibitor Secukinumab, which is the most recently used biological agent in the treatment of psoriasis, on the expression levels of two long non-coding RNAs that play a role in keratinocyte proliferation and inhibition in a cell culture psoriasis model. The HaCaT keratinocyte cell line was treated with 200 ng/ml LPS for 24 hours and the cells were treated with 0,1, 0,25, 0,5, 1, 2,5, 5, 7,5, 10 mg/ml doses of Secukinumab at 24,48,72 hours for determining the cell viability values. As the LD50 value, the dose of 7,5 mg/ml was determined and the expression result of MEG3 and MSX2P1 was determined. It was determined that the expression of MEG3 decreased 3.7 times and the expression of MSX2P1 increased 1.77 times in the cells treated with secukinumab.