Dijital oyunlarda göçmen ilişki ağları: Türk göçmenler üzerinden bir inceleme
Immigrant relationship networks in digital games: A study of Turkish immigrants
- Tez No: 743516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKİ SUZUKİ HİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu yüksek lisans tezi dijital oyunlar aracılığıyla dahil olunan sosyal ağların göçmenin uyum süreci ve ulusötesi ilişkileri üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Göç süreci fiziksel olduğu kadar sosyal açıdan da büyük değişimleri beraberinde getirmektedir. Göçmen, göç süreciyle birlikte uzun yıllar boyunca sürdürdüğü ilişkilerinden fiziksel olarak uzaklaşmakta ve yeni bir topluluk içerisine dahil olmaktadır. Bir yandan göç ettiği topluluğa uyum sağlamaya ve yeni sosyal ağlar inşa etmeye çalışan göçmenin diğer yandan eski ilişkilerini devam ettirme çabası içine girdiği görülmektedir. Teknolojik gelişmelerin bir ürünü olan internet ya da sosyal medya gibi yeni medya araçları göçmenlerin hem göç ettiği toplulukla ilişkilerini geliştirmesinde hem de anavatanlarıyla olan ulusötesi sosyal ilişkilerini sürdürmesine yardımcı olmaktadır. Göçmenler bir yandan anavatanlarındaki ilişkilerini sosyal medya aracılığıyla sürdürürken diğer yandan da göç ettikleri topluluktaki insanlarla yeni ilişkiler geliştirmektedir. Dijital oyunlar da bu teknolojik gelişmelerin ürünü olan yeni nesil araçlardan bir tanesidir. İnsanların güzel vakit geçirmek amacıyla kullandığı bu yeni nesil oyun edimi günümüzde milyarlarca insan tarafından deneyimlenmektedir. Akademik çalışmalar dijital oyunların insanların sosyal yaşantıları üzerinde hem olumlu hem de olumsuz bir takım etkilerinin olabileceğini göstermektedir. Sosyal medya ve internetin göçmen ağlarına olan etkisi üzerine sayısız çalışma yapılmış olsa da milyarlarca insanın deneyimlediği dijital oyunların göçmenlerin sosyal ilişkilerine ne gibi bir etkisi olduğuna yönelik bilgimiz oldukça sınırlıdır. Çalışma, alandaki bu eksikliği gidermek hedefiyle insanların sosyal yaşantısına hem olumlu hem de olumsuz etkide bulunma potansiyeli taşıyan dijital oyunların göçmenlerin sosyal ilişkilerini nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada niteliksel yöntem kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle dijital oyun oynayan, Türkiye dışında yaşamış ve anavatanı Türkiye olan 10 katılımcıyla görüşülmüştür. Çalışmadan elde edilen sonuçlar birinci nesil göçmenlerin sosyallik düzeyi, değer yargıları ve dijital oyunlara verdikleri değere bağlı olarak dijital oyunlar aracılığıyla hem mevcut ulusötesi bağlarını sürdürebileceğini ve yeni ulusötesi bağlar geliştirebileceğini hem de göç edilen topluluktan insanlarla yeni ilişkiler geliştirerek uyum süreçlerini kolaylaştırabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis focuses on the impact of social networks involved through digital games on the integration process and transnational relations of immigrants. Migration process brings about physical as well as social changes. With the migration process, the immigrant physically distances himself from the relationships he has maintained for many years and is included in a new community. On the one hand, it is seen that the immigrant, who tries to adapt to the community to which he migrated and to build new social networks, on the other hand, tries to maintain his old relations. New media tools such as the internet or social media, which are a product of technological developments, help immigrants both improve their relations with the community they migrated to and maintain their transnational social relations with their homeland. Immigrants, on the one hand, maintain their relations in their homeland through social media, on the other hand, they develop new relations with the people in the community they migrated to. Digital games are one of the new generation tools that are the product of these technological developments. This new generation game act that people use to have a good time is experienced by billions of people today. Academic studies show that digital games can have both positive and negative effects on people's social lives. Although there have been numerous studies on the impact of social media and the internet on immigrant networks, our knowledge of the impact of digital games, experienced by billions of people, on the social relations of immigrants is quite limited. The study aims to understand how digital games, which have the potential to have both positive and negative effects on people's social lives, affect the social relations of immigrants with the aim of eliminating this deficiency in the field. Qualitative method was used in the study. With the semi-structured interview technique, 10 participants who played digital games, lived outside of Turkey and were originally from Turkey were interviewed. The results obtained from the study show that first generation immigrants can both maintain their existing transnational ties and develop new transnational ties through digital games, depending on their sociality level, value judgments and the value they attach to digital games, and they can facilitate their adaptation processes by developing new relationships with people from the immigrant community.