Öğretmen adaylarının doğadaki canlılara karşı biyofili ve biyofobi düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of pre-service teacher's the levels of biophilia and biophobia against life in nature in terms of some variables
- Tez No: 743524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERGAN KARAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının doğadaki canlılara karşı biyofili ve biyofobi düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Nicel ve nitel araştırmaların birlikte değerlendirildiği karma yöntemin kullanıldığı bu araştırmada betimsel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi ve Biyoloji Öğretmenliği programlarında gönüllü olan 150 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, iki bölümden oluşan görüş formu ve gönüllü öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden toplanmıştır. Görüş formunun ilk bölümünde öğretmen adaylarının demografik bilgileri, ikinci bölümünde biyofili ve biyofobi düzeylerini belirlemek için farklı seçeneklere sahip 32 kapalı 12 açık uçlu soru bulunmaktadır. Kapalı uçlu soruların yedisi, açık uçlu soruların beşi doğa eğitimi ve doğa sevgisi ile ilgili olurken diğer kapalı uçlu 25 soru ve açık uçlu 7 soru canlı sevgisi ve korkusu ile ilgilidir. Öğretmen adaylarının biyofili ve biyofobi düzeylerinin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the levels of biophilia and biophobia of pre-service teachers against living things in nature in terms of various variants. The descriptive survey model was preferred in this study, in which the mixed method was used, in which quantitative and qualitative research were evaluated together. The participants of the research are 150 prospective teacher who volunteered in Ondokuz Mayıs University, Faculty of Education, Science and Biology Teaching programs.The data of the study were collected from the opinion form consisting of two parts and semi-structured interviews with volunteer students. In the first part of the opinion form, there are demographic information of the pre-service teachers and in the second part, there are 32 closed and 12 open-ended questions with different options to determine the biophilia and biophobia levels. Seven of the closed-ended questions and five of the open-ended questions are about nature education and love of nature, while the other closed-ended 25 questions and open-ended 7 questions are about love and fear of life. SPSS 22 program was used in the analysis of pre-service teachers' biophilia and biophobia levels. Before the analysis, it was determined whether the data set showed a normal distribution.