Construction techniques of traditional houses in Cumalikizik Village, Bursa (Turkey)
Cumalıkızık Köyü'ndeki geleneksel evlerin yapım teknikleri, Bursa (Türkiye)
- Tez No: 743539
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Malzeme seçimi, seçilen malzemelerin özellikleri ve yapım tekniği, tarihi yapıların yüz yıllarca ayakta kalmasında şüphesiz önemli rol oynar. Onlar sadece dönemin yaşam tarzı ve mekansal yansımaları hakkında bilgi vermez, ayrıca yapım tekniği ve malzeme kullanımı ile ilgili deneyimle süzülmüş geleneksel bilgiyi de taşırlar. Yapıları bu geleneksel yapı bilgisiyle birlikte anlamak hem doğru müdahale kararları üretmek hem de bu bilginin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak açısından önemlidir. Bu yüzden, bu çalışmanın amacı, en erken Osmanlı kırsal yerleşimlerinden biri olan Cumalıkızık Köyü'ndeki geleneksel konutların yapım tekniklerini anlayıp belgeleyerek bilgi üretmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için Cumalıkızık'ın tarihçesine ve koruma tarihine yoğunlaşan bir literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca, belediye ve ilgili kurumlarda, alandaki yapılar üzerinde daha önce yapılmış çalışmaları toplamak ve Cumalıkızık evlerinin mimari ve teknik karakteristiğini anlamak üzere arşiv çalışması yapılmıştır. Tezin çalışmasının ilk aşamasında, özgünlüğünü koruyan ve konstrüksyon sistemi okunabilir ve çalışılabilir olan yapıları seçmek için arazi çalışması yapılmıştır. Yapılan arazi çalışması sonrası, ayrıntılı çalışmak üzere üç grup yapı seçilmiştir. A grubu, konut işlevini sürdüren, özgün yapı detaylarını ve yapı bütünlüğünü koruyan 8 yapıdan oluşmaktadır. B grubu, alanda gerçekleştirilen koruma uygulama çalışmaları kapsamında, çatıdan temele kadar sökümü izlenen 1 yapıdan oluşmaktadır. C grubu ise, yapı bütünlüğünü kaybetmiş ancak detay bilgisi veren, 8 yapıdan oluşmaktadır. Toplamda 17 yapının incelendiği çalışmada, A ve B grubundaki yapıların yapım tekniği, temelden çatıya kadar bir bütün olarak ele alınırken, C gurubundaki yapıların yapım tekniği, özgün kalan detaya göre kısmi olarak değerlendirilmiştir. Seçilen yapılar, yapım tekniğini anlamak ve karşılaştırmak için hazırlanan çalışmaların okumalarına dayanan detaylı bir belgeleme sistemi ile analiz edilmiştir. Toplanan bilgi, yapım tekniklerinin çeşitliliği, malzeme kullanımı ve farklı çözümlerin kullanım sıklığı araştırılacak şekilde kategorize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The choice of materials, their properties and selected construction techniques undoubtedly play important role in the survival of historical buildings for centuries. They do not only give information about the lifestyle and spatial reflections of their periods, but they also provide traditional knowledge filtered through experience in construction techniques and material use. Understanding buildings together with this traditional construction knowledge is important both for correct interventions and for ensuring continuation of this knowledge to future generations. For this reason, the aim of this study is to generate information by understanding and documenting the construction techniques of traditional houses in Cumalıkızık Village which is one of the earliest Ottoman rural settlements. To achieve this purpose, a literature survey focusing on history and conservation practice in Cumalıkızık was conducted. In addition to this, in the municipality and related institutions, archival study was carried out in order to gather the already prepared measured drawings of the houses and to understand architectural and technical characteristics of Cumalıkızık houses. Then at the initial stage of the thesis, a site survey was done to select the buildings that keep their authenticity and of which construction systems can be observed and to be studied. After site survey, three groups of buildings were selected for detailed study. Group A consists of 8 buildings that maintain residential function, keep authentic construction details and building integrity. Group B consists of 1 building that is dismantled from the roof to the foundation within the scope of the conservation practices carried out in the site. Group C, on the other hand, is composed of 8 ruins that have lost the integrity of the building but provide details. In the study, which examined 17 buildings in total, the construction technique of the buildings in Group A and B was examined as a whole from the foundation to the roof, while the construction technique of the buildings in Group C was evaluated as partial according to the original remaining detail. This gathered information was categorized so that the variety of construction techniques and material usage and the frequency of use of different solutions were investigated.