Construction techniques of traditional houses in Nevşehir, case study on Urgüp, Mustafapaşa and Ibrahimpaşa
Nevşehir geleneksel konutlarında yapım tekniği; Ürgüp, Mustafapaşa ve İbrahimpaşa üzerine örnek çalışma
  1. Tez No: 341154
  2. Yazar: FUNDA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı Nevşehir geleneksel konutlarının yapım tekniğini araştırmak ve bölgedeki koruma çalışmalarında kullanılmak üzere kapsamlı bir veri oluşturmaktır. Böylece geleneksel yapılar değişime uğramadan konutların yapım sistemlerinin özellikleri anlaşılmış ve tanımlanmış olacaktır.Bu amaçla, ilk önce geleneksel konutlarla ilgili kaynaklar taranmış ve bölgenin genel karakteristiği ve tarihi üzerine çalışılmıştır. Bölgede yapılan kapsamlı arazi çalışmalarıyla incelenecek yerleşimler seçilmiş ve aynı zamanda gerekli belge ve haritalara ulaşılmıştır. Arazide çalışılacak 20 konut seçilmiş ve bu konutların mimari özellikleri detaylı çizim ve fotoğraflarla belgelenmiştir. Yapılan bu çizimlere bölgeye has oluşturulan bir kod sistemi uygulanmış ve temelden çatıya kadar yapı bölümleri ve öğeleri tanımlanmıştır. Bu çalışmada konut öğeleri, yapım tekniğinin yanı sıra malzeme ve kullanım alanlarına göre de incelenmiştir. Böylece yapı bölümlerinin sınıflandırmaları yapılmış ve kullanım sıklıkları belirlenmiştir.Sonuç olarak, Nevşehir geleneksel konutları detaylı bir şekilde incelenmiş ve konutların yapım tekniği ve mimari özellikleri üzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to survey the construction techniques of the traditional houses in Nevşehir and to make a comprehensive study which will guide for the further conservation works. In this manner, the terms of construction techniques were understood and defined basically before they altered.To achieve this goal, firstly literature reviews were done about traditional houses in Turkey. General characteristics and history of the region as well as Cappadocia traditional houses were studied. The settlements which will be studied were chosen with the comprehensive field surveys. Meanwhile, the base drawings and maps of the settlements were gathered from municipalities and other public organizations of Nevşehir. In detailed field surveys, 20 houses were selected for surveying. After that, general architectural properties of the houses were investigated and measured drawings and sketches were drawn in detail. A code system which is special to this thesis was developed and applied to the drawings. Building parts were analyzed and defined from foundation to roof. Moreover, architectural elements were also described and classified according to their construction technique. In this survey, it is considered not only the construction technique but also the material and usage areas of building units. Frequency of the building units and their classifications can easily be seen on the drawings and tables.Thus, Nevşehir traditional houses were studied in detail and a general evaluation was done about the construction techniques and architectural features of Nevşehir.