Construction process and techniques of traditional houses in Tarakli/Sakarya: An introductory model for web-based GIS applications
Geleneksel Taraklı/Sakarya evlerinin yapım süreç ve teknikleri: Web tabanlı GIS uygulamaları ıçin bir başlangıç modeli
  1. Tez No: 238277
  2. Yazar: HAFİZE BİLGE ÖZYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tarihi kentler ve tarihi evler geçmis kültürlerin ve geçmis medeniyetlerin önemlisahitleridir. Bunların sürdürülebilirligi ve gelecek nesillere aktarımı, yapımmalzemeleri ve teknikleriyle uyumlu sürekli bakım ve onarım müdahalelerigerektirir. Tarihi bir binaya dogru müdahalelerin tanımı, o binanın hangimalzemelerden ve nasıl yapıldıgını anlamakla mümkündür. Bu nedenle, tarihi birbinaya müdahale öncesinde, geleneksel yapım malzemeleri, detayları vetekniklerinin iyi anlasılmıs olması gerekmektedir. Bu tezin amacı, öncelikle,geleneksel yapım sürecine ve tekniklerine iliskin bilgi üretmek; daha sonra, bubilginin bir web tabanlı cografi bilgi sistemi aracılıgıyla depolanması, yapılanması,islenmesi, sunumu ile sistematik ve kontrollü bir sekilde paylasımını saglamaktır.Tez kapsamında, ülkemizde tarihi dokusunun ve yapılarının günümüze kadar özgünhaliyle korunmus oldugu önemli tarihi kentlerden biri olan Sakarya'nın Taraklıilçesinin ahsap evleri örnekleme çalısması için seçilmistir. Bu çalısma için CografiBilgi Sistemi uygulamalarından web tabanlı Cografi Bilgi Sisteminin, toplananverinin çevrimiçi bir bilgi portalında depolanması, kullanılabilir bir bilgi seklindesunumu ve diger kullanıcılarla paylasımı için en etkili ve verimli araç oldugudüsünülmüstür.
Özet (Çeviri)
Historic towns and historic buildings are important witnesses of the past cultures andcivilizations. Their sustainability and transfer to the next generations requirecontinuous maintenance and repair interventions which should be compatible withtheir original construction techniques, details and materials. In order to define properinterventions to a historic building, it is necessary to understand how and from whatit is built. Therefore, traditional construction materials, detailings and techniquesshould be well understood prior to any kind of intervention to a historic building. Theobjective of this study is, first of all, to provide a body of knowledge on traditionalconstruction process and techniques; then, to store, structure, process, represent andshare this knowledge in a systematic and controlled way by means of a web basedGIS portal.In this respect, traditional timber framed houses of Taraklı in Sakarya has beenchosen as the case study, on account of being one of the significant historical townsin our country where the tissue together with historical building is still conserved.For this study, among the applications of GIS technology, Web-based GIS has beendetermined as the most effective and functional tool in order to develop an onlineinformation portal for storing, displaying the collected raw data and sharing withother users as utilizable information.