Farklı yaş gruplarında standart ve geniş bant timpanometri bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of standard and wideband tympanometry findings in different age groups
  1. Tez No: 743553
  2. Yazar: HATİCE KAVRUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Timpanometri, kulak kanalındaki değişen hava basıncına bağlı olarak kulağın akustik admittansını ölçen objektif bir test yöntemidir. Standart timpanometri ölçümü sıklıkla 226 Hz prob ton kullanılarak yapılır. Geniş bant timpanometri ise geniş bir frekans aralığını değerlendirmek için klik uyaran kullanarak çoklu basınç noktalarında absorbans ölçümü yapabilen bir yöntemdir. Yaşlanmayla orta kulakta bazı anatomik ve fizyolojik değişiklikler meydana geldiği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı orta kulaktaki yaş etkisinin genç, orta-yaşlı ve yaşlı yetişkinlerden oluşan üç farklı yaş grubunda standart ve geniş bant timpanometri ölçüm sonuçlarına etkisini incelemektir. Çalışmaya 20-39 yaş arası 32 genç yetişkin, 41-60 yaş arası 31 orta-yaşlı yetişkin ve 65-82 yaş arası 32 yaşlı yetişkin olmak üzere toplam 95 birey dahil edilmiştir. Normal orta kulak fonksiyonuna sahip tüm katılımcıların sırasıyla standart 226 Hz timpanometri ve 226-8000 Hz aralığında geniş bant timpanometri ölçümleri yapılmıştır. Standart timpanometri ölçümünde timpanometrik tepe basıncı dışındaki parametrelerde gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Tympanometry is an objective test that measures the acoustic admittance of the ear depending on the changing air pressure in the ear canal. A 226 Hz probe tone is usually used in standard tympanometry. Wideband tympanometry (WBT) is a test that measures absorbance at multiple pressure points using a click stimulus to evaluate a wide range of frequencies. Some anatomical and physiological changes may occur in the middle ear with aging. The aim of this study is to examine the effect of age-related changes in the middle ear on standard and wideband tympanometry in young, middle-aged and older adults. Thirty-two young adults (aged 20-39 years), 31 middle-aged adults (aged 41–60 years), and 32 older adults (65-82 years) were included in the study. Standard 226 Hz tympanometry and WBT measurements in the range of 226-8000 Hz were performed for participants with normal middle ear function, respectively. In the standard tympanometry, there was no significant difference between the groups in other parameters except for the tympanometric peak pressure (p>0.05).