Statik kor, dinamik kor ve fonksiyonel antrenmanların genç hentbolcularda bazı motorik özellikler üzerine akut etkilerinin incelenmesi
The examination of the acute effects of static core, dynamic core and functional trainings on some motoric abilities in young handball players
- Tez No: 743554
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç hentbolcularda statik kor, dinamik kor ve fonksiyonel antrenmanlarının dengeye ve bazı motorik özelliklere karşı akut etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya, Yenimahalle Belediyesi erkek hentbol takımının altyapı oyuncularından 20 genç hentbolcu katılmıştır. Katılımcılara ikişerli gruplarda farklı günlerde her biri 12 egzersizden ve iki setten oluşan üç farklı antrenman uygulanmıştır. Katılımcıların denge, çeviklik, sürat ve anaerobik güç ön testleri antrenmanlardan önce, son testleri de antrenmanlardan hemen sonra alınmıştır. Verilerin çözümlenmesinde IBM SPSS 23 veri analiz programı kullanılmıştır. İlk olarak, tüm değişkenlere Shapiro-Wilk normallik testi uygulanmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda, her bir değişkene göre grupların ön-test ve son-test ölçümleri arasındaki istatistiksel farklılıkların tespiti için Bağımlı Gruplar t-Testi (Paired-Sample t-Test) kullanılmıştır. Yapılan tüm istatistiksel analizlerde α=0,05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Ayrıca, sonuçların etkililik düzeyini gözlemleyebilmek için, her bir değişkenin etki büyüklük değerleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak, statik kor antrenmanları ile sürat performansı arasında anlamı fark bulunamamış ancak denge, çeviklik ve anaerobik güç performansları ile arasında anlamlı fark bulunmuştur. Dinamik kor ve fonksiyonel antrenmanlarında ise, incelenen bütün parametreler ile arasında anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the acute effects of static core, dynamic core and functional trainings on balance and some motoric features in young handball players. 20 young handball players from the youth team of Yenimahalle Municipality men's handball team participated in the study. Participants were given three different training sessions, each consisting of 12 exercises and two sets, on different days in pairs. Balance, agility, speed, and anaerobic power pre-tests of the participants were taken before the training, and the post-tests were taken right after the training. IBM SPSS 23 data analysis program was used to analyze the data. First, the Shapiro-Wilk test of normality was applied to all variables. As a result of the measurements, Paired-Sample t-Test was used to determine the statistical differences between the pre-test and post-test measurements of the groups according to each variable. All statistical analyzes were based on α=0,05 significance level. In addition, the effect size values of each variable were calculated in order to observe the effectiveness level of the results. As a result, no significant difference was found between static core training and speed performance, but a significant difference was found between balance, agility, and anaerobic power performances. In dynamic core and functional training, it was determined that there was a significant difference between all parameters examined.