Çimento sektöründe döner fırınlarda enerji verimliliği ve atıklardan türetilmiş yakıt kullanımının enerji verimliliğine etkisi
Energy efficiency in rotary kilns in the cement industry and the effect of use of refuse-derived fuel on energy efficiency
- Tez No: 743566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM EYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çimento üretim tesisleri, enerji yoğunluğunun en yüksek olduğu tesislerdendir. Bu nedenle, bu tesislerde enerji verimliliği her geçen gün önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, çimento üretim tesislerinde enerji tüketiminde en yüksek paya sahip döner fırınlarda spesifik enerji tüketimi hesaplanmıştır. Döner fırın A sisteminde yakıt kömür, döner fırın B sisteminde ise yakıt ATY (atıklardan türetilmiş yakıt) ve kömür karışımıdır. Döner fırın A'ya ait spesifik enerji tüketimi 869,79 kCal/kg klinker, döner fırın B'ye ait spesifik enerji tüketimi ise 887,58 kCal/kg klinker'dir. Döner fırın B'de ATY kullanımına bağlı olarak spesifik enerji tüketim değerinin arttığı fakat CO2 salınımında azalma olduğu sonucuna varılmıştır. ATY'nin yanma sonucunda ön ısıtma siklonlarına ve fırın cidarlarına yapışmasına bağlı olarak ısı transferini olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır. ATY kullanımı ile kömürden yaklaşık 30.828.744,00 kWh/yıl enerji tasarrufunun sağlanabilir olduğu tespit edilmiştir. ATY kullanımı ile 22.689 adet ağacın nötrleyebileceği kadar CO2 salınımında azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cement production plants are among plants with the highest energy density. For this reason, energy efficiency in cement plants is gaining importance day by day. In this study, specific energy consumption of the rotary kilns was calculated which has highest share in energy consumption in cement production plants. In the rotary kiln A system fuel is coal, and in the rotary kiln B system fuel is a mixture of RDF (refuse-derived fuel) and coal. The specific energy consumption of rotary kiln A is 869.79 kCal/kg clinker and the specific energy consumption of rotary kiln B is 887.58 kCal/kg clinker. It was concluded that the specific energy consumption value increased, but there was a decrease in CO2 emission, depending on the use of RDF in the rotary kiln B. It has been concluded that RDF adversely affects heat transfer due to its adhesion to the preheating cyclones and furnace walls as a result of combustion. It has been determined that approximately 30,828,744,00 kWh/year energy savings from coal can be achieved with the use of RDF. With the use of RDF, it has been determined that there is a decrease in CO2 emissions as much as 22,689 trees can neutralize.