Kurumsal yönetim endeks faktörlerinin işletmelerde finansal iletişim ve başarı üzerine etkisi
- Tez No: 743567
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Ülkelerin ekonomik performansları kurumsal yönetim şekilleri ile yakından ilişkilidir. Şirketlerin kurum olarak yönetimlerinde gösterdikleri zafiyet, finansal piyasalarda dar kapsamlı performans sergilemelerine sebep olmaktadır. Bundan hareketle ülke ekonomilerinin olumsuz yönde etkilendiğini ifade etmek yanlış olmayacaktır. Örneğin, girişimciler güçlü yönetişime sahipseler iç ve dış finansal kaynakları ile daha doğru yatırım yaparlar. Böylece, güçlü yönetişim hem hissedarlar hem de yönetim kadroları için daha etkili bir ekonomik performans başarısı getirir. Başarıdan etkilenen finansal piyasa hareketleri daha kapsamlı ve daha güçlü bir zeminde ülke ekonomilerini pozitif yönde etkileyerek oluşur. Kurumsal yönetim, işletme ile ekonomik faaliyet içerisinde olan ya da dolaylı iletişim halindeki tüm paydaş ve menfaat sahiplerinin haklarını korumaktadır. Uygulama sayesinde işletme yöneticileri, kurumun faaliyetleri ve finansal durumu hakkında kamuyu aydınlatarak hem şeffaflığı sağlamaktalar hem de şirket bilgilerini zamanında kamuoyuna açıklamaktadırlar. Yüksek lisans tez çalışmasında; kurumsal yönetim endeks faktörlerinin, işletmelerin finansal iletişiminde nasıl bir eksikliği giderdiği yönünde ve firma başarısına nasıl bir katkıda bulunduğu, literatür araştırması ile irdelenerek açıklanmaya çalışılmıştır. Finansal iletişimin kurumsal yönetim ile ilişkisini, hizmet ve üretim sektörleri üzerinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülke uygulamaları ile birlikte ele alınmıştır. Kurumsal yönetim endeks faktörlerinin ülke borsalarındaki kabülü, çalışmanın sonunda finansal iletişimin kurumsal yönetim endeks faktörleriyle birlikte düşünüldüğünde işletme başarısının sürdürülebilirliği üzerine bir model önerisi kavramsal yöntem ile araştırılmış ve bilgiler derlenmiştir. Literatür taraması neticesinde çalışılan konu başlıklarının birarada ve detaylıca ele alındığı özgün bir çalışma olduğunu ayrıca belirtmek gerekir.
Özet (Çeviri)
The economic performances of the institutions are closely related to their corporate governance systems of companies. The weakness of companies in their management as an institution causes them to exhibit narrow performance in financial markets. Based on this, it would not be wrong to state that the economies of the countries were adversely affected. For instance; if entrepreneurs have strong governance, they invest more accurately with their internal and external financial resources. Thus, strong governance leads to more effective economic performance success for both shareholders and management staff. Financial market movements, which are affected by success, are formed on a more comprehensive and stronger ground by positively affecting the country's economies. Corporate governance also protects the rights of all stakeholders who are in economic activity or in indirect communications with the enterprise. It is not only provides transparency by informing the public about the operating activities and financial situation of the institutions, but also discloses the important information of the companies whose stocks are traded on the stock exchange to the public in a timely and complete manner. In my master's thesis, it has been tried to explain how the corporate governance index factors make up for the lack of financial communication in businesses and how they contribute to the success of the company, by examining the literature. The relationship between financial communication and corporate governance is discussed together with the applications of developed and developing countries on the service and production sectors. When the acceptance of the corporate governance index factors in the stock markets of country is considered together with the corporate governance index factors of financial communication at the end of the study, a model proposal on the sustainability of business success has been researched with the conceptual method and information has been compiled. It should also be noted that it is the original study in which the topics of master's thesis researched as a result of the literature review are discussed together and in detail.