20. yüzyıl resim sanatında düş kavramının ele alınışı
The examining of the concept of dream in 20th century painting art
- Tez No: 743576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AYAN ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez 20. yüzyılda resim sanatında düş kavramının nasıl incelendiğini konu alır. Düşün, uykudan başlayarak tarihsel gelişimi incelenmiştir. Psikoloji ve felsefede Freud ve Jung gibi düşünürler tarafından nasıl ele alındığı incelenmiştir. Tezin asıl konusu olan 20. yüzyıla gelmeden önce, sanat tarihinde resim sanatı özelinde düşün tarihsel olarak nasıl işlendiği araştırılmıştır. Son olarak 20. Yüzyıl Resim Sanatında Düş Kavramının Ele Alınışı başlıklı tezin odağına 20. yüzyılda düş üzerine eser üreten sanatçılar yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how the concept of dream was examined in the art of painting in the 20th century. The dreams and the history of dreaming are examined starting from the sleep phase. Dreams are examined how it was addressed by thinkers such as Freud and Jung in psychology and philosophy. Before the main subject of the thesis, which is the 20th century, how the dream was historically processed in the history of art, in particular the art of painting is also explored. Finally, the artists who produced works on dreams in the 20th century were placed in the focus of the thesis titled The Examining of the Concept of Dream in 20th Century Painting Art.