N-metilhidrozin karbotioamid 2-hidroksi - 5-metoksi - 3-nitrobenzaldehid bileşiğinin yapısal ve spektroskopik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of molecular structure and spectroscopic properties of n-methylhydrazi̇necarbothi̇oami̇de 2-hydroxy - 5-methoxy - 3-ni̇trobenzaldehyde
  1. Tez No: 743577
  2. Yazar: ZEYNEP AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde yapılan çalışmada 2-hydroxy - 5-methoxy - 3-nitrobenzaldehyde molekülünün, geometrik yapıları (bağ uzunluğu ve bağ açıları) , optik ve spektroskopik özellikleri B3LYP/6-311++G (d, p) ve HSEH1PBE/6-311++G (d, p) yöntemleri kullanılarak teorik olarak incelendi. İncelenen molekülün üç boyutlu geometrik modeli GaussView 5.0 programı kullanılarak yaklaşık olarak çizildi ve bu çizim Gaussian 09W paket programında giriş verileri olarak kullanıldı. Elde edilen yapı ve yapısal parametrelere dayanarak molekülün geometrik yapısı, IR (infrared) ve NMR (nükleer manyetik rezonans) spekturumları incelendi. Hesaplamalar sonucu elde edilen değerler ile deneysel veriler arasındaki karşılaştırmaya dayanarak verilerin uyumlu olması, kullanılan yöntemlerin güvenilir olduğunu desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Studies done in this thesis 2-hydroxy – 5-methoxy – 3-nitrobenzaldehyde to moleculer structure and spectroscopic properties have been investigated using by B3LYP/6-311++ G (d , p) and HSEH1PBE/6-311++ G (d, p) methods. The three dimensional drawing of the molecule was similary drawn using the Gauss view 5.0 program. This drawing has been taken as a basis inputdata for the Gaussaian 09 w package program. The infrared and NMR spectros and geometrical strucrure of the molecule have been examined on the basis of the obtained structure and structural parameters. As a result of the calculations of the values obtained and between experimental values of accord have been supported that the calculation methods used one safe.