Kristal silikon fotovoltaik: Aşağıdan yukarıya maliyet analizi modeli
Crystalline silicon photovoltaics: A bottom-up cost analysis model
- Tez No: 743584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜMTAZ MUTLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Fotovoltaik dağıtımının gelecekte sürdürülebilir bir büyüme yaşaması için, özellikle güneş enerjisi kesintilerinin üstesinden gelmenin ek maliyetleri göz önüne alındığında, daha fazla maliyet düşürmeye ihtiyaç duyulabilir. Kabul edilen maliyet analizi modeli, bir teknolojinin veya üretim sürecinin özelliklerinin bir veya daha fazla yolla maliyetlere nasıl katkıda bulunduğunu anlamak için ayrıntılı, cihaz düzeyinde maliyet modelleri kullanır. Analiz, bireysel maliyet bileşenlerinin PV teknolojilerinin fiziğiyle bağlantılı toplam maliyetlere nasıl katkıda bulunduğu hakkında bilgi sağlar. Asgari Sürdürülebilir Fiyatlar modeli, iki temel metriği belirlemek ve hesaplamak için Seviyelendirilmiş Elektrik Maliyeti Hesaplama yazılımı (Sistem Danışmanı Modeli) ile birlikte Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına uygun olarak benimsenmiştir: $/W_pve Seviyelendirilmiş Fotovoltaikler için Elektrik Maliyeti ve kentsel Çin'de 1.0 GW'den fazla üretim yapan bir tesis için sırasıyla 0.25 $/W_pve Phoenix, Arizona - ABD için 4.80 sent/kWh olduğu bulunmuştur. Analizden çıkarılan rakamlara dayanarak, maliyet düşürme üzerinde en büyük etkiye sahip araştırma alanları belirlendi. $/W_pmetriğinin gelecek tahminlerinin 2025'te 0.19 $/W_pve öngörülen gelecekte 0.17 $/W_polacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
For PV distribution to experience sustainable growth in the future, especially considering the additional costs of handling solar disruption, further cost reductions may be needed. The adopted cost analysis model uses detailed, device-level cost models to understand how features of a technology or manufacturing process contribute to costs in one or more ways. The analysis provides information on how individual cost components contribute to total costs linked to the physics of PV technologies. The Minimum Sustainable Prices model has been adopted in accordance with the International Financial Reporting Standards together with the Levelized Cost of Electricity Calculator software (System Advisor Model, SAM), in order to identify and calculate two key-metrics: $/W_p and the Levelized Cost of Electricity for photovoltaics, and they have been found to be 0.25 $/W_p for a facility in urban China producing more than 1.0 GW, and 4.80 sent/kWh for Phoenix, Arizona - USA, respectively. Based on the numbers extracted from the analysis, areas of research that have the greatest impact on cost reduction have been identified. Future projections of the $/W_p metric have been estimated to be: 0.19 $/W_p in 2025 and 0.17 $/W_p in the foreseen future.