The Decline of Hammams: Conservation Strategies for the Turkish Baths
Hamamların Düşüşü: Türk Hamamları İçin Koruma Stratejileri
- Tez No: 743585
- Danışmanlar: DR. JO LINTONBON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Sheffield
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada hamamların gerilemesi araştırılmış ve bu yapıları kurtarmak için belirli bir bölge üzerinde bir koruma stratejisi hazırlanmıştır. Giriş bölümünden sonra seçilen bölge, Türkiye'deki Edremit Körfezi kısaca arka plan bilgisi olarak sunulmuştur. Birinci bölümde, farklı dönemlere ait hamamların ayrıntılı bir şekilde gösterildiği yapı tipini tanıtmak ve okuyucuya anlatabilmek için hamamların tarihi ve evrimi araştırılmıştır. İkinci bölüm hamam kültürünün mevcut durumuna ışık tutmakta ve hamam turizmi ve işlevsel olarak dönüştürülmüş hamamlar hakkında genel bir eleştiri içermektedir. Üçüncü bölümde ise seçilen bölgenin hamamları değerlendirilmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Günümüzde pek çoğu aktif bir işleve sahip olmayan on iki hamam, ölçeği, biçimi, sosyoekonomik bağlamı, malzemesi ve terkedilme türleri ile bir arada ele alınmaktadır. Bu bölüm aynı zamanda yerel yapıların diğer hamamlara bağlanmasına da yardımcı olmuştur. Son bölümde, hamamların yeniden kullanımına ilişkin bazı vaka çalışmaları gösterilmiş ve ardından terk edilmiş hamamlar için bir koruma stratejisi oluşturmak için avantaj ve dezavantajlarıyla eleştirilmiştir. Sonuçlar sonuç bölümünde özetlenmiştir. Edremit Körfezi'ndeki hamamlar ve bazı sahipleri ile yapılan röportajlar, ek bölümde daha ayrıntılı bir şekilde gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The decline of hammams is investigated and a conservation strategy is prepared upon a specific region to save these buildings in this study. After the introduction, the chosen area, Edremit Gulf in Turkey is briefly presented as background information. In the first chapter, the history and evolution of public baths are researched in order to introduce and make the reader understand the building type that public baths of different periods are shown in detail. The second chapter sheds light on the current situation of the hammam culture and it also includes a general critique about the hammam tourism and functionally converted hammams. The hammams of the chosen area are assessed and compared with each other in the third part. Twelve hammams are covered with their scale, form, socioeconomic context, materials and dereliction types together that most of them do not have an active function today. This part also helped to link the local buildings with the other hammams. In the last chapter, some case studies about the reuse of hammams are shown and then criticized with their advantages and disadvantages to create a conservation strategy for the abandoned hammams. The results are summarized in the conclusion part. The hammams of the Edremit Gulf and interviews with some their owners are shown in the appendix part with a greater level of depth.