Farklı polietilen glikol (PEG-300) konsantrasyonlarına sahip nötron zırhı malzemelerin üretimi ve nötron soğurma özelliklerinin incelenmesi
The production of neutron armor materials with different polyethylene glycol (PEG-300) concentrations and investigation of the neutron absorption properties
  1. Tez No: 743587
  2. Yazar: ERHAN EMRE ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY KÜP AYLIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Chemistry, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehditler Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İyonlaştırıcı radyasyonun çevre ve insan yaşamı için zararlı etkileri olduğu bilinmektedir. İyonlaştırıcı radyasyonun bu zararlı etkilerinden korunmak için radyasyon zırhı malzemeler en iyi seçim olabilir ve radyasyon zırhı malzemelerin kullanım amacı gelen radyasyon şiddetinin daha güvenilir seviyeye ulaştırılmasıdır. Ağır beton, çelik ve alüminyum nükleer teknolojide kullanılan zırh malzemeleridir ve zamanla oluşan mikro-çatlaklar, korozyon ve düşük termal dayanım gibi bazı dezavantajlara sahiptir. Özellikle, yaygın olarak kullanılan zırh malzemeleri yüksek maliyet ve toksik etkilerinden dolayı uygun değildir. Son yıllarda, nötron soğurucu malzeme olarak yeni nesil polimer kompozit malzemeler üstün mekanik ve termal özelliklerinden dolayı dikkat çekmektedir. Bu çalışmada ilk olarak nötron etkileşimlerinin karmaşıklığından dolayı, farklı PEG-300 konsantrasyonlarına sahip poliüretan köpüklerin nötron soğurma özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is generally known that the ionizing radiation has a harmful effect on human-being and environmental life. To avoid from the harmful effects of ionizing radiation, the radiation shielding materials may be the best choice and the aim of the radiation shielding materials is to attenuate the radiation flux to a safety level. In nuclear technology, the shielding materials are heavy concrete, steel and aluminum and these have some disadvantages stated as micro-cracks, corrosion and lower thermal resistance. Especially, commonly radiation shielding materials are inconvenient due to its high cost and toxic property. In recent years, novel type of polymer composites gains more attention as a neutron absorber material owing to its superior mechanical and thermal properties. In this study, the neutron absorption capability of polyurethane foams with different PEG-300 concentrations were investigated at first due to the complexity of neutron interactions.