Adi ortaklıkta pay kavramı ve adi ortaklık payının devri
The concept of share in simple partnership and transfer of simple partnership's share
  1. Tez No: 743588
  2. Yazar: MUHAMMET EMİN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL SEZGİN HUYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 609
Özet
Bu doktora tezi, adi ortaklıkta pay kavramı ve adi ortaklık payının devrini konu almaktadır. Dört bölümden oluşan tezde öncelikli olarak kişi unsuru ve kişi unsurunun değişmezliği prensibi aktarılmış; ardından adi ortaklıkta pay kavramı ve pay kavramı ile payın devri bakımından önem arz etmesi sebebiyle adi ortaklıkta mal varlığı mukayeseli hukukta yer verilen tartışmalar çerçevesinde incelenmiş, daha sonra adi ortaklık payının devri ve bu bağlamda yalnızca hukuken cüz'i halefiyet doğuran tek bir hukukî işlem yoluyla devir değil, aynı zamanda hukuken halefiyet hâli olmasa da ekonomik anlamında devir niteliğinde olan çift sözleşme ile devir yöntemi ve önemine binaen külli halefiyet hâllerinden olan ortaklık payının miras yoluyla geçişi ve son olarak ortaklık payının üç farklı geçiş şeklinin maddi ve usul hukuku bakımından doğurduğu hukukî sonuçlar incelenmiştir. Tezde benimsenen yöntem kapsamında, tespit edilen hukukî sorunlara ilişkin olarak, öncelikle doktrinde ilgili sorun ile bağlantılı olarak ileri sürülen bir görüşün olup olmadığı ve varsa söz konusu görüşler ile Yargıtayın konuya ilişkin tutumu yansıtılmaya çalışılmıştır. Ardından, ilgili hukukî soruna yönelik çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of four sections and discusses concept and transfer of shares in ordinary partnership. First of all, person element and principle of invariance on person element have been explained. Since assets of ordinary partnerships have great significance for the concept and transfer of shares, assets of ordinary partnerships have been analyzed within the scope of discussions in comparative law. After then, transfer of shares in ordinary partnerships and a transfer method which does not only cause partial succession by sole legal act but also indicates a transfer by double agreement in terms of economics without legal succession, and transition of shares by inheritance which is one of the methods of universal succession have been examined. Finally, legal consequences of three different transition ways of partnership shares in terms of substantive and procedural law have been discussed. Within the frame of the instruction method preferred in this dissertation, issues and viewpoints in legal doctrine about detected legal issues have been found out and these viewpoints have been represented with the Court of Cassation's point of view on the issues. Subsequently, legal solutions about the relevant issues have been provided.