Plastik enjeksiyonda deney tasarımı ve yapay sinir ağları yöntemleri ile montaj hattı verimliliğini artırmaya yönelik parametre optimizasyonu
Parameter optimization to increase the efficiency ofassembly lines using design of experiments and artificialneural networks methods in plastic injection molding
- Tez No: 743613
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Plastik enjeksiyonda basılan parçalar montaj hattında büyük önem taşımaktadır. Basılan parçalar hem uygun ölçü ve ağırlıkta hem de kozmetik açıdan kabul edilebilir kalite değerleri arasında olmak zorundadır. Bir çok kriterin bulunduğu plastik enjeksiyonda deney tasarımı parametre optimizasyonu sağlayarak basılan parçaların en uygun kriterler arasında olmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada montaj hattı verimliliğini en çok etkileyen ve müşteri şikayeti olarak geri dönen ürün üzerindeki düğme üzerine ultrason yapılan krom kaplı ring çatlama problemi, plastik enjeksiyonda basılan düğmenin deney tasarımı metodlarından biri olan Taguchi Yöntemi ve Yapay Sinir Ağları yöntemi sayesinde optimizasyonu sağlanmıştır. Bu yöntemler sayesinde oluşturulan parametre değerleri ile basılan her parça çekme süresini tamamladıktan sonra gramajı hesaplanarak, hem de kozmetik açıdan değerlendirilerek son olarak ürün üzerinde denemesi yapılarak parça üzerindeki ringin çatlayıp çatlamadığı kontrol edilmiştir. Son olarak Taguchi Metodu yöntemi ile oluşturulan veriler Minitab programında, Yapay Sinir Ağları yöntemi ile oluşturulan veriler Matlab programında analiz edilerek optimum proses şartları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The parts printed in plastic injection are of great importance in the assembly line. Printed parts must be of appropriate size and weight, as well as within acceptable cosmetic quality values. In plastic injection, where there are many criteria, experimental design will ensure parameter optimization and ensure that the printed parts are among the most suitable criteria. In this study, the chrome-plated ring cracking problem, which affects the assembly line efficiency the most and which is returned as a customer complaint, is optimized by the Taguchi Method and Artificial Neural Networks method, which is one of the experimental design methods of the button pressed in plastic injection. After completing the drawing time of each printed piece with the parameter values created by these methods, its weight was calculated, as well as evaluated in terms of cosmetics, and finally, it was tested on the product and it was checked whether the ring on the piece was cracked. Finally, the data created by the Taguchi Method method were analyzed in the Minitab program, and the data created by the Artificial Neural Networks method was analyzed in the Matlab program and optimum process conditions were determined.