Gezgin satıcı probleminin DBSCAN kümeleme yöntemiyle analizi
Analizing traveling salesman problem with DBSCAN method
  1. Tez No: 743612
  2. Yazar: UĞUR SİNAN EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Gezgin satıcı problemleri güncelliğini korumakta olan bir NP-Hard çizelgeleme problemi türüdür. Kümeleme algoritmaları ise birbirine yakın öğelerin optimal şekilde bir araya gelmesini amaçlayan algoritmalardır. Buradan yola çıkarak bir kümeleme algoritması olan DBSCAN algoritması ile üretilen kümeler iterasyonlarla genişletilerek gezgin satıcı problemi için iyi bir sonuç elde edilmek istenmiştir. Algoritma DBSCAN ile problem içinde küçük kümeler oluşturup, küme içi problem çözümleri üretir. Daha sonra kümeler genişletilerek problemdeki tüm noktaları kapsar ve en sonda tek bir çözüm ortaya koyar. Bu süreçte 2-opt algoritması son sonucu geliştirmek için kullanılmıştır. Algoritma en son 5 problemde denenmiş ve sonuçların en iyi bilinen değerlerden ortalama %22 sapmaya sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traveling salesman problems are a type of NP-Hard scheduling problem that still keeps its actuality. Clustering algorithms, are algorithms that aim to optimally combine elements that are close to each other. In this regard, it is aimed to obtain good results for the traveling salesman problem by expanding the clusters produced by the DBSCAN clustering algorithm. The proposed algorithm creates small clusters within the problem via DBSCAN and generates in-cluster problem solutions. Then the clusters are expanded to cover all the points in the problem and merge into a single solution at the end. The 2-opt algorithm was used to improve the final resulting solution in this process. The algorithm has been tested in the last 5 benchmark problems and it has been determined that the results have an average deviation of 22% from their best-known solutions.