Tıbbi müdahalede hekimin hukuki sorumlluluğu
Legal responsibility of the physician in medical intervention
- Tez No: 743614
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA İLÇİN GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sağlık hizmeti sunan hekimler için var olan imkânları hastanın somut ihtiyacını gözeterek kullanırken, tıbbi, etik, hukuki çerçeveye azamı düzeyde ulusal ve uluslararası, hukuka uyma yükümlülüğünü araştırmak çalışmamızın temel amacıdır. Tıp bilimi kurallarına göre hareket etmek hekim açısından zorunlu olmakla birlikte, hasta hakkıdır. Sağlık hakkı yaşam hakkının bir parçasıdır ve kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardandır. Hastaya yapılacak müdahalenin hukuki geçerliğinin olmaması durumunda, müdahalede bulunan kişinin sorumluluğuna gidileceği ve gerekli hukuki yaptırımda bulunulacağı belirtilmelidir. Sağlık hizmeti verilirken standart müdahalenin, tıbbi kurallara uygunluğunun yanında hukuken geçerli olması gerekir. Hekim ve sağlık hizmeti veren profesyonellerin sorumluluk ve yükümlülükleri, insan bedeni ve ruhu üzerinde hizmet veriyor olmalarından dolayı diğer meslek profesyonellerine göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our study is to investigate the obligation to comply with the medical, ethical and legal framework, national and international,at the highest level, while using the available opportunities for the physicians who provide health services, taking into account the concrete needs of the patient. Allthough it is obligatory for the physician to act according to the rules of medical science, it is the right of the patient. The right to health is a part of the right to life and is one of the rights strictly attached to the individual. It should be stated that if the intervention to the patient is not legally valid, the person who intervenes will be held responsible and the necessary legal sanction will be taken. While providing health care, the standard intervention must be legally valid as well as complying with medical rules. The responsibilities and obligations of physicians and health care professionals are more than other professionals because they serve on the human body and spirit.