Plastik enjeksiyon makinesi tasarımı ve imalatı
Plastic injection molding machine design and manufacturing
- Tez No: 567311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yapılan bu çalışmada, klasik yatay eksenli plastik enjeksiyon makinesinin eksikleri araştırıldı. Daha ekonomik ve bakımları kolay yapılabilecek bir tezgâh tasarlanmıştır. Aynı zamanda bakım masraflarının azaltılabileceği bir makine tasarımı gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmalardan dikey eksenli plastik enjeksiyon makinelerinin daha iyi sonuç verdiği belirlenmiştir. Diğer yenilik makinenin ütüleme ve baskı sisteminin geleneksel enjeksiyon makinelerin de kullanılmayan pnomatik sistemin kullanılmasıdır. Diğer yapılan bir değişiklik de geleneksel enjeksiyon makinelerinde bulunan helisel vida sistemini kullanmayıp tezgahın bakımlarını kolaylaştırmak ve bakım maliyetini düşürmek oldu. Tasarımı ve imalatı gerçekleştirilen plastik enjeksiyon makinesinin sağladığı avantajlardan en önemlisi yatay eksenli plastik enjeksiyon makinelerinde ham granülü taşımak için kullanılan konik helisel vida sistemini kullanmamak oldu. Bunun avantajı maliyeti düşürmek oldu. Zamanla oluşan vida aşınmaları ve temizliğide ortadan kalkmış oldu. Tasarımı gerçekleşen enjeksiyon makinesinde içi honlanmış(pürüzsüz) 2 parmak çapında boru içine açılan kısımdan granül enjeksiyon makinesine yükleniyor, borunun etrafına kelepçe ile montajlanmış termostatlı rezistans ile granülü istenilen derecede ergitiliyor ve bir pnomatik sistemle meme ağzına oradan da kalıp boşluğuna enjekte ediliyor. Burada sistemin sade ve basit olması sırasıyla maliyet düşüklüğü, bakım kolaylığı ve sadelik sağlıyor. Herhangi bir deney ortamında,çok fazla operatör bilgisine ihtiyaç duymadan çalışma gerçekleştirilebiliyor.
Özet (Çeviri)
In this study, deficiencies of classical horizontal axis plastic injection machines were researched. More economic and an easy maintainable workbench designed. At the same time, a machine design was carried out that its maintenance expenses will be tightened. Following the searches, it is scen that vertical axis plastic injection machines give better results. Another innovation is that pneumatical system used in ironing and fusing system normally not used in conventional injection machines. The other innovation is also to lower the maintenance expense and make workbench maintenance easier by not using helical screw systems in conventional injection machines. The most important advantage provided by the designed and manufactured machine was that conic helical screw system-carries raw granule to nozzle in horizontal axis plastic injection machines-was not used. The advantage of this was to lower the cost.And also, cleaning difficulty and occurred screw corrosion over time were removed. In designed injection machine, the granule is being loaded into injection machine from the part drilled in a simple honed two finger caliber pipe, other mostat control resistance mantoged around the pipe with a bracket the granule is fused in desined temperature with and injected to nozzle and than to the mould cavity. Being plan and simple, the system provides cost lowness, maintainability and simplicity in turn. The work will be carried out without needing much operator skill in any test environment.