Integrating virtual reality into visual communication design education
Sanal gerçeği entegre etmek görsel iletişim tasarım eğitimi
  1. Tez No: 743624
  2. Yazar: AHMAD AL-KASIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Görsel iletişim tasarımı çağlar boyunca gelişti, dijital devrim sadece tasarımcılara daha fazla sorumluluk getirmekle kalmadı, aynı zamanda iletişim için yeni ortamlar da getirdi. Genişletilmiş Gerçeklik'den (Extended Reality, XR) teknolojileri birçok öğrenci için yeni olanaklar sağlamıştır. Ancak görsel iletişim tasarımı eğitimi, tasarım ve yaratıcılık için yüksek bir potansiyel içermesine rağmen Genişletilmiş Gerçeklik'den en iyi şekilde yararlanamamıştır. Genişletilmiş Gerçeklik'in görsel iletişim tasarımı eğitimi için kullanılması ile ilgili birkaç çalışma vardır ve Üç Boyutlu (3D) veya Sanal Gerçeklik (Virtual Realty, VR) için eğitici oyun yoktur. Bu nedenle, bu uygulamaya dayalı araştırma, Genişletilmiş Gerçeklik'in hem eğitim hem de meslek için önemi konusunda farkındalığı artırmak için dünyanın ilk görsel iletişim tasarımı eğitim oyununu tasarlamak ve geliştirmek için bir oluşturma aracı kullandı.Çalışma, 8 tasarım akademisyeni, 5 tasarım uygulayıcısı, 2 Sanal Gerçeklik geliştiricisi ve 40 görsel iletişim tasarımı öğrencisinden veri toplamak için karma yöntemler kullandı. Eğitici Sanal Gerçeklik oyununun sonuçları olumluydu ve görüşülen kişilerin çoğu Genişletilmiş Gerçeklik'in yüksek potansiyele sahip olduğunu özellikle görsel iletişim tasarımı mesleği için çok önemli olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Visual communication design has evolved throughout the ages, the digital revolution not only brought more responsibilities to designers but also brought new mediums for communication. Extended Reality (XR) technologies provided new possibilities for many disciples, however, visual communication design education did not get the best of Extended Reality although they include a high potential for design and creativity, there are a few studies related to using Extended Reality for visual communication design education and there are no educational games in 3D or for Virtual Reality, therefore, this practice-based research used a creation tool to design and develop the world's first educational game for visual communication design education to raise the awareness of the importance of Extended Reality for both the education and profession of visual communication design. The study used mixed methods to collect data from 8 design academics, 5 design practitioners, 2 Virtual Reality developers, and 40 visual communication design students, the results of the educational Virtual Reality game were positive, and the majority of the interviewees asserted that Extended Reality technologies have high potentials for the education and the profession of visual communication design.